Copy
O nepoužívání technologií jsem chtěl s učiteli mluvit už na GEGfestu 2018. Nakonec jsem se tam nedostal a toto téma jim představil až o půl roku později, na konferenci Učitel IN. Mezitím se v médiích toto téma několikrát objevilo pod názvem digitální detox, ale to není to, co jsem měl a mám stále na mysli.

Určitě stojí za zmínku, že na Spomocníkovi se této problematice věnujeme v různých souvislostech minimálně od roku 2009. Připomeňme si alespoň tři texty: Často říkám, že jsme se naučili, a vlastně stále se učíme, používat technologie, ale už jsme se zapomněli naučit, jak tyto technologie nepoužívat. Možná jsme si říkali, že to není potřeba. A asi nás to na začátku ani nenapadlo. Dnes, v době, kdy již jsme my a naši žáci na technologiích závislí, o tom víc přemýšlíme a snažíme se tuto závislost usměrňovat. 

Ve školách technologie (zejména pak chytré telefony) zakazujeme nebo povolujeme, ale tím žáky tyto technologie nepoužívat nenaučíme.

Po konferenci Učitel IN jsem měl v plánu udělat sérii praktických workshopů pro učitele o nepoužívání technologií. A mezitím na Spomocníkovi začal psát seriál Jak (ne)používat technologie, kde se snažím popisovat, jak technologie sám nepoužívám a přitom používám resp. jak to dělám, abych je používal efektivně. 

Motto “Ovládej, abys nebyl ovládán” bych rozšířil o “a ovládej sebe, abys dokázal být úspěšný.” A přesně to vystihuje můj seriál. Protože, kde nám s ovládáním sebe sama nepomohou technologie, tam to musíme zvládnout sami. A měli by to umět i naši žáci. 


Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, 
hodně inspirace se Spomocníkem vám přeje

Jarda Mašek
© Spomocník Metodického portálu RVP.CZ – NPI ČR, 2019

Chcete změnit způsob příjmu těchto zpráv?
Upravte své preference nebo se odhlašte.

Email Marketing Powered by Mailchimp