Copy
View this email in your browser
Mart - Nisan 2021
Aktivizmle Dolu Bir Bahar

Avrupa Birliği tarafından, İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülen COMMIT (İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar) Projesi kapsamında hazırladığımız E-bültenimizden herkese merhaba. 2021 senesinin ilk iki ayını içeren e-bültenimizde COMMIT projesinin ve paydaşlarımızın geçtiğimiz aylar içerisinde gerçekleştirdiği aktivitelere ve detaylarına yer vermiş bulunmaktayız.
Haberler

İnsan Ticaretiyle Mücadelede Uluslararası Konferansı: Kıbrıs’ın kuzey kesimine özel vurguyla Gerçekleştirildi
 

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği (MHD) tarafından yürütülmekte olan İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar (COMMIT) Projesi ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği tarafından yürütülen İnsan Ticareti Mağdurları için Adalet Projesi ortaklığında düzenlenen İnsan Ticaretiyle Mücadelede Uluslararası Konferansı: Kıbrıs’ın kuzey kesimine özel vurguyla 27 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Zoom platformu üzerinden webinar formatında ilerleyen konferans, insan ticareti ile mücadelede 4P (önleme, koruma, kovuşturma ve iş birliği) yaklaşımını ele alarak pek çok yerel ve uluslararası uzmanların katılım ve sunumları ile gerçekleşmiştir. 
Toplamda beş oturumdan oluşan ve Kıbrıs’ın kuzey kesimi başta olmak üzere pek çok ülkeden yerel ve uluslararası katılımcıların ilgisi ile gerçekleşen konferans, gün boyunca 100 - 150 kişilik aktif katılım bandında performans göstermiştir.

Katılımın ücretsiz olarak sağlandığı konferans boyunca Türkçe ve İngilizce simultane çeviri sağlanarak özellikle öğrenciler olmak üzere, hukuk, sivil toplum, kamu alanlarında faaliyet gösteren, ve  konuya dair bilgi edinmek isteyen tüm katılımcılara insan ticaretine yönelik yerel ve uluslararası örnekler iletilerek farklı çerçeveler üzerinden bilgi ve deneyim aktarımı sağlanmıştır.
 
 

İnsan Ticareti ile Mücadele Platformu (PAT) Toplantısı Gerçekleştirildi
 

Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte olan COMMIT Projesi kapsamında alanda çalışan paydaşların katılımı ile oluşturulan İnsan Ticareti ile Mücadele Platformu (PAT) Nisan ayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı Zoom üzerinden Platform üyesi ve COMMIT Proje ortaklarından SOS Çocukköyü’nün ev sahipliğinde 7 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşti.
 
 

AB Bilgi Merkezi Tarafından Irkçılık ve Irk Temelli Ayrımcılıkla Mücadele Webinarı Gerçekleştirildi
 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen AB Bilgi Merkezi tarafından 21 Nisan Çarşamba tarihinde11:30 – 12:30 saatleri arasında Irkçılık ve Irk Temelli Ayrımcılıkla Mücadele Webinarı gerçekleştirildi. Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenen etkinlik AB Bilgi Merkezi’nin Facebook sayfası üzerinden canlı olarak yayınlandı. Etkinlik, #EUAntiRacism, #ABIrkçılıkKarşıtı, #UnionofEquality ve #EşitBirliği etiketleri ile öne çıkarıldı. AB Irkçılıkla Mücadele Eylem Planı’nın ve ırkçılığa karşı çalışmaların tartışıldığı Webinarda COMMIT Proje Kordinatörü Fezile Osum, moderatör ve konuşmacı olarak, ayrıca Avrupa Komisyonu Genel Sekreterliği görevini yürütmede olan Thibault Balthazar konuşmacı olarak katıldılar.

Webinarın tekrarını bu adresten izleyebilirsiniz: https://bit.ly/3e4VVb1
 

Irkçılığa Karşı Dayanışmayı Sergileyen Sosyal Medya Kampanyası Hazırlandı
 

Her sene 21 Mart tarihinde kutlanan Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü kapsamında ırkçılığa karşı dayanışmayı sergileyen sosyal medya kampanyası hazırlandı. Dijital platformlarda sergilenen kampanyaya Kıbrıs’ın kuzey kesiminden pek çok kuruluş katkılarını koydu. #ırkçılığakarşıyız etiketi ile çeşitli dilde sloganların sergilendiği fotoğrafların kolajı ile oluşan video kampanyasında Mülteci Hakları Derneği, Kıbrıslı Gençler toplumda öne çıkarken, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Sivil Toplum İnisiyatifi, Evrensel Hasta Hakları Derneği, VOIS Cyprus, Halk Sanatları Vakfı ve Üçüncü Toplum Forumu paylaşımları ile kampanyayı güçlendirdi.

Kampanya dahilinde hazırlanan videoyu bu adresten görüntüleyebilirsiniz: https://bit.ly/3eGTrP9
 

AB Bilgi Merkezi ve Mülteci Hakları Derneği Birlikteliğinde “Irkçılıkla Mücadele” Online Atölye Çalışması
 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen  AB Bilgi Merkezi ve Mülteci Hakları Derneği işbirliği ile Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele haftası kapsamında, “Irkçılıkla Mücadele” online atölye çalışması gerçekleştirildi. Çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden gerçekleşen etkinlik lise öğrencilerine yönelik çeşitli konularda 6 – 7 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. Bu kapsamda iki farklı atölye çalışması düzenlenmiş ve başarı ile tamamlanmıştır. Yirmi kişilik katılım ile gerçekleşen atölye çalışmalarında öğrenciler, “Ayrımcılık Yasağı ve Eşitlik İlkesi”, “Irkçılıkla Mücadele ve Kültürel Çeşitlilik” konularında kapsamlı bilgi edindiler. İki gün boyunca 16:00 – 17:30 saatleri arasında gerçekleşen etkinliğin sonunda katılım gösteren öğrencilere katılım sertifikaları teslim edildi.
 

Mülteci Hakları Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Özel Canlı Yayın
 

Mülteci Hakları Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirildi. Her Yerden Sohbetler başlığı altında gerçekleşen canlı yayında 8 Mart Dünya Kadınlar gününün önemi, mülteci ve insan ticaretine maruz kalmanın kadın hali ve içerisinde bulunduğumuz pandeminin etkileri tartışıldı. Çevrimiçi olarak gerçekleşen etkinlikte konuşmacılar arasında COMMIT Projesi Koordinatörü Fezile Osum, MHD Mülteci Hakları Programı Hukuk Danışmanı Deniz Altıok ve Sosyal Danışmanı Burcu Okur bulunuyordu.

Canlı yayının tekrarını bu adresten izleyebilirsiniz: https://bit.ly/3eIVXof
 

Ezgi Bertiz ile Hashtag Soru Programının Konuğu Olduk
 

Mülteci Hakları Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik Facebook üzerinden canlı yayın gerçekleştirildi. Her Yerden Sohbetler başlığı altında gerçekleşen canlı yayında 8 Mart Dünya Kadınlar gününün önemi, mülteci ve insan ticaretine maruz kalmanın kadın hali ve içerisinde bulunduğumuz pandeminin etkileri tartışıldı. Çevrimiçi olarak gerçekleşen etkinlikte konuşmacılar arasında COMMIT Projesi Koordinatörü Fezile Osum, MHD Mülteci Hakları Programı Hukuk Danışmanı Deniz Altıok ve Sosyal Danışmanı Burcu Okur bulunuyordu.

Canlı yayının tekrarını bu adresten izleyebilirsiniz: https://bit.ly/3eIVXof
 
Paydaşlardan Haberler

SOS Çocukköyü - Sensiz Renksiz Hareketi
 

SOS Çocukköyü Derneği, 1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü’ne özel sosyal medya kampanyası ve “Ayrımcılığın Sıfır Olmadığı Noktalar” başlıklı canlı yayın gerçekleştirdi.

Mart ayının ilk iki haftası boyunca süregelen kampanya ile ilgili SOS Çocukköyü Derneği 1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günün’de aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“Dünya'nın her yerinde, ayrımcı yasalar ve uygulamalar nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşanmakta. Ayrımcılığa son vermek ve çeşitliliği, hoşgörüyü ve kapsayıcılığı kutlamak için bir araya gelelim. Sen de bu harekete destek vermek ve farkındalık yaratmak için profil resmini Sıfır Ayrımcılık çerçevesiyle değiştir veya #sensizrenksiz hashtagıyla görseli paylaş. Ayrımcılığı farket!!! #sıfırayrımcılık #sensizrenksiz  Birleşmiş Milletler, bireylerin veya grupların sosyal sınıf, yaş, milliyet, ırk, din, lisan, cinsiyet, siyasi-felsefik görüş, etnik azınlık, engellilik vb. ayrılıkları ve/veya farklılıkları sebebiyle toplum içinde eşitsiz, haksız ve yargısız işlem görmemesini; haklarının her platformda korunmasını ve savunulmasını desteklemek amacı ile 2014 yılında 1 Mart gününü “Sıfır Ayrımcılık Günü” olarak kabul etmiş ve tüm dünyaya duyurmuştur.” 

Sosyal medya kampayasının yanı sıra 10 Mart tarihinde “Ayrımcılığın Sıfır Olmadığı Noktalar “ başlıklı canlı yayın COMMIT Proje Koordinatörü Fezile Osum, Kuir Kıbrıs Derneği, Life Kordinatörü Doğukan Gümüşatam ve SOS Çocukköyü Derneği Program Danışmanı Fatma Amcaoğlu’nun konuşmaları ile gerçekleştirildi. Canlı yayında öne çıkan konu başlıkları; “Hak ihlallerinin ortasında kadınlar ve kız çocukları: Mülteci hakları ve insan ticaretiyle mücadele neredeyiz?”, “LGBT+ Çocuklar” ve “Çocuk hakları ihlallerine ve ayrımcılığa maruz kalan çocuklar” oldu.
 
Canlı yayının tekrarını bu adresten izleyebilirsiniz: https://bit.ly/3ufUcWe
 

 
Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Dünya Kadınlar Gününe Yönelik “Söyleyecek Sözümüz, Savunulacak Haklarımız Var” Canlı Yayını
 

Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar gününe yönelik 9 Mart 2021, Salı akşamı Facebook kanalı üzerinden canlı yayın gerçekleştirdi. “Söyleyecek Sözümüz Savunulacak Haklarımız Var” başlığı altında gerçekleşen etkinliğin moderatörülüğünü Av. Aslı Murat üstlenirken Av. Melis Türkkal, Av. Sevilay Yıldırmer Candanal ve Av. Sinem Nebioğlu üç başlık halinde konuşmacı olarak canlı yayına katıldılar. Canlı yayında ele alınan başlıklar “Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Kadın Haklarının Güncel Durumu ve TOCED’in Hayata Gerçilmesinin Önemi”, “İnsan Ticaretinin Kadınlar Üzerindeki Etkisi ve Özellikle Öğrenci Kaydı ile Ülkemize Getirilen İnsan Ticareti Mağduru Kadınların Durumu” ve “Gözlerden Uzak Kölelik: Kadınların Karşılıksız Emeği” şeklinde oldu. Canlı yayında konuşmacı olarak katılan Av. Sevilay Yıldırımer, insan ticareti ve insan ticaretine bağlı terimleri açıklayarak gece klüpleri ve ev içi hizmet sektörü başta olmak üzere bu sektörlerde emek gösteren kadınların yüzleştiği hak ihlallerinden, maruz kaldıkları sömürüden ve şiddet türlerinden bahsetti. Canlı yayında konuşmacı olarak yer alan Mine Yücel, Evrensel Hasta Hakları Derneği tarafından ortaya konulan ayrıntılı araştırma raporundan ve bu raporda bahsedilen gece kulüblerinde  çalışan, çalışmış kadınlara değindi. Yücel ayrıca iki uzmanla ortaya konulan derinlikli mülakat metoduyla elde ettikleri  verileri de paylaştı.

Canlı yayının tekrarını bu adresten izleyebilirsiniz: https://bit.ly/3b0ERRw
 

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2020 Raporunu Yayınladı
 

Kuir Kıbrıs Derneği, ILGA-Europe tarafından finanse edilen “Birlikte Daha Güçlü” Projesi kapsamında “Sosyal Hizmet Uzmanlarına Yönelik LGBT+ Farkındalık” eğitimini gerçekleştirdi. Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak 2 Nisan tarihinde gerçekleşen üç oturumluk eğitim Kuir Kıbrıs Aktivisti Doğukan Gümüşatam, SPoD Sosyal Hizmet Birimi Sorumlusu Yunus Kara ve Kuir Kıbrıs Derneği Sosyal Hizmet Uzmanı Güney Tosun tarafından; “Eğitim”, “LGBTİ+ Temel Kavramlar”, “LGBTİ+ Kapsayıcı Sosyal Hizmet Uygulamaları” ve “Kıbrıs’ta LGBTİ+ Odaklı Sosyal Hizmet Saha Deneyimleri” başlıkları altında üç oturum dahilinde ele alındı.
 

Evrensel Hasta Hakları Derneği  “Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Marjinalize olmuş / Ötekileştirilmiş Grupların Hasta Haklarıyla İlgili Durumlarına İlişkin Ayrıntılı Araştırma” Raporunu Yayınladı
 

Evrensel Hasta Hakları Derneği “ Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Marjinalize olmuş / Ötekileştirilmiş Grupların Hasta Haklarıyla İlgili Durumlarına İlişkin Ayrıntılı Araştırma” Raporunu yayınladı. Rapor, Kıbrıs’ın kuzey kesimindeyaşlı bakımevlerinde kalanlar, tutuklu ve hükümlüler, HIV pozitif bireyler, ruh sağlığı tedavisi görenler ve insan ticaretiyle bağını ortaya koymak adına cinsel sömürü maksatlı insan ticaretine maruz kalan gece kulübündeki kadınların yaşadıkları hak ihlallerine yönelik seks köleleri başlıkları altında beş farklı marjinal grup tanımlamıştır. Evrensel Hasta Hakları Derneği tarafından yanımlanan araştırma raporunda bu sözlere yer verildi:

“Aralarında seks kölelerinin, tutuklu ve hükümlülerin, yaşlı bakımevinde kalan yaşlıların, ruh sağlığı tedavisi görenlerin ve HIV hastalarının yer aldığı ötekileştirilmiş, marjinalize edilmiş gruplar, genellikle hasta hakları bakımından göz ardı edilen gruplardır. Bu bağlamda, bu araştırma, bu grupta yer alanların sahip oldukları haklara ilişkin farkındalık seviyelerini analiz etmeyi ve araştırmanın yayınlanan sonuçları üzerinden temel hakları ihlal edilen bu grup hakkında kamuya açık bir tartışma başlatmayı amaçlamaktadır.”

Rapor, derinlemesine görüşme yöntemi uygulanarak belirlenen gruplardan özneler ve bu gruplarla çalışan uzmanlardan alınan verilerle oluşturulmuştur. Gece Kulüplerinde Çalışan Kadınlar başlığı altında ele alınan bölümde görüşme yapılan kadınların %71.43’ü sağlık hizmetlerine erişim hakkına sahip olduğunu ifade ederken özgür seçimde bulunma hakkının %57.15, güvenlik hakkına ise  %57.14 oranında olduğu gözlemlenmiştir.

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde Marjinalize olmuş / Ötekileştirilmiş Grupların Hasta Haklarıyla İlgili Durumlarına İlişkin Ayrıntılı Araştırma raporuna bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/3u9hhcZ
 
Twitter
Facebook
Website
Instagram
LinkedIn
COMMIT Projesi Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülmektedir. Bültenin içeriği tamamıyla Mülteci Hakları Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir. 
Bize Ulaşın
rracyprus@gmail.com

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Mülteci Hakları Derneği · 14 Ferruh Cambaz Sokak, Köfklüçiftlik · Nicosia 2571 · Cyprus

Email Marketing Powered by Mailchimp