Copy
View this email in your browser
Kasım 2020
Bir Seneyi Geride Bırakırken
Avrupa Birliği tarafından, İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülen COMMIT (İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar) Projesi kapsamında hazırladığımız
e-bültenimizden herkese merhaba. 

2020’nin son ayına girerken bu seneye ait pek çok anı aklımızda canlanıyor. Olumlu ve olumsuz gelişmeleri ile yoğun olarak geçmiş bir seneyi arkamızda bırakıyoruz. Geçmişte yaşanan olayları görerek, irdeleyerek ve geçmişte bağlı kalmadan eskiden ders çıkararak geleceği inşaa etmeye devam etmeliyiz. Bu gelecek inşasında projemiz Kasım ayı boyunca bu çalışmalarına aralıksız devam etmiş ve/veya paydaşlarımızın gelişmelerine tanıklık etmiştir.
 
Haberler

İnsan Ticareti ile Mücadelede İş Birliği Webinarı’nda Yer Aldık

AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen insan ticaretiyle mücadelede etkili soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin ve koordineli yaklaşımların öneminin tartışıldığı “İnsan Ticareti ile Mücadelede İş Birliği - Working Together Against Trafficking in Human Beings” başlıklı webinarı gerçekleştirildi. Webinar’da COMMIT Projesi de yer alarak konu ile ilgili bilgi paylaşımında  bulundular.


COMMIT Projesi’nin de yer aldığı webinar yayın tekrarını bu adresten görüntüleyebilirsiniz : https://bit.ly/2L21N94
 
 
Etkinlikler

İnsan Ticareti ile Mücadele Platformu (PAT) Toplantısı Gerçekleştirildi

Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte olan COMMIT projesi kapsamında çalışan paydaşların katılımı ile oluşturulan İnsan Ticareti ile Mücadele Platformu (PAT) Kasım ayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı Zoom üzerinden Platform üyesi ve COMMIT proje partneri KUİR Kıbrıs Derneği’nin ev sahipliğinde 25 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşti.

 

 

 

İnsan Ticareti ile Mücadele Strateji Planı ve Eylem Planı Danışma Toplantısı Gerçekleştirildi

COMMIT Projesi kapsamında düzenlenen İnsan Ticareti ile Mücadele Planı ve Eylem Planı Danışma toplantısı Zoom üzerinden 19 & 20 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıların temel amacı Kıbrıs’ın kuzey kesiminde uygulanması hedeflenen ve COMMIT Projesi uzmanları tarafından hazırlanan taslak strateji planı ve eylem planına dair paydaşların görüş ve önerilerini almaktı. İki gün süren toplantıların ilk günü insan ticareti ile mücadele kapsamında çalışmaları bulunan sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirirken, ikinci gün gerçekleşen toplantı konu ile ilgili olan yerel makamların katılımlarıyla yapıldı.  

 

Kasım Ayında Gerçekleşen Önemli Günler ve Basın Bildirileri

Kasım Ayında Gerçekleşen Önemli Günler ve Basın Bildirileri


20 Kasım pek çok anlamda önemli bir günü temsil etmektedir. Dünya Çocuk Hakları günü olmasının yanı sıra 20 Kasım, Nefret Mağduru Trans Bireyleri Anma günü olarak da bilinmektedir.
 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Bildirileri


Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında ilk olarak 1989 yılında kutlanmaya başlanan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, MHD, COMMIT Projesi ve proje paydaşları tarafından anıldı. Sosyal medyada yayınlanan basın bildirilerin bir kısmı bu şekildedir:

Mülteci Hakları Derneği Basın Açıklaması
“Bir diğer yandan gerek karakollar, cezaevi veya diğer alıkonma mekanlarında karşılaştığımız, gerekse ada yarımızda yaşayan mülteci çocukların dirençleri, kararlılıkları ve tutkuları geleceğe dair bizlere umut verdiğini vurgulamak isteriz.

Her çocuğun haklarının korunduğu, savaşsız, sürgünsüz, barış dolu bir gelecek dileğimizle, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarız”

Basın bildirisinin tamamına bu adresten erişebilirsiniz: https://bit.ly/3lNcBFD

COMMIT Projesi Sosyal Medya Paylaşımı
"Her çocuğun sağlıklı şekilde büyüyebileceği ve çocuk haklarına erişimini sağlayacak bir ülkede yetişme hakkı vardır.

İnsan tacirleri çocukları da hedef alıyor. Çocuğun çıkaramadığı ses ol, insan ticaretine dur de!"

SOS Çocukköyü Derneği Basın  Açıklaması
SOS Çocukköyü Derneği'nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Bildirisine bu adresten erişebilirsiniz: https://bit.ly/3mzfURa

20 Kasım Nefret Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü Bildirileri

COMMIT Projesi Sosyal Medya Paylaşımı
COMMIT Projesi konu ile alakalı şu paylaşımda bulunmuştur:
"Toplumun dışında itilen bireylerin insan ticaretine maruz kalma olasılığı daha yüksek. Bu yüzden transfobi ile mücadele aynı zamanda transfobiye maruz kalan bireylerin insan ticaretine itilmesi ile de mücadele demektir. Bu suçu işleyenlerin ve bu suça ortak olanların hesap vermesini talep et!"

KUİR Kıbrıs Derneği Açıklaması
"20 Kasım 1998’de ABD’nin Boston şehrinde transfobik bir saldırı sonrası, Rita Hester saldırganlar tarafından 20 kez bıçaklanarak öldürüldü. Rita Hester’ın ölümünden 1 yıl sonra, trans kadın Gwendolyn Ann Smith tarafından, Rita Hester anısına ” Ölülerimizi Anmak ” adlı bir proje ortaya çıkarıldı. 1999’dan bu yana da Rita Hester cinayeti sembol haline getirilerek, birçok ülkede her yılın 20 Kasım günü Nefret Suçu Mağduru Translar anılmaktadır. Kuir Kıbrıs Derneği de her yıl 20 Kasım tarihini çeşitli farkındalık artırıcı etkinlik ve kampanya ile anmaktadır."
Basın bildirisinin tamamına bu adresten erişebilirsiniz: https://bit.ly/37yBU8a
 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü Basın Bildirileri


Mülteci Hakları Derneği Basın Açıklaması
“Şiddet, mültecilik deneyiminin tanımlayıcı bir özelliğidir. Mülteciler zulümden ve savaştan kaçmak zorunda kalan insanlardır. Şiddetin birçok türü kadın mültecilerin kaçışlarının temel nedenidir. Mülteci kadınların karşılaştıkları şiddet kaçış esnasında ve uluslararası korumaya erişebilmek amacıyla gittikleri ülkelerde de devam edebilmektedir. Özellikle de mültecilerin kaçış için kullanabilecekleri yasal yollar ortadan kaldırıldığında, başvurmak zorunda kaldıkları düzensiz yollarda veya varış ülkelerinde mülteci kadınlar şiddete karşı savunmasız kalabilmektedir. Özellikle de sığındıkları ülkelerde, temel hizmetler karşılığında cinsel ilişkiye zorlanmakta, hayatta kalmak için iradeleri dışında evlendirilmekte, doğup büyüdükleri coğrafyanın sağladığı sosyal destek mekanizmalarından uzakta, aile içi şiddete karşı savunmasız kalabilmektedirler.”

Açıklamanın ayrıntılarına bu adresten erişebilirsiniz: https://bit.ly/365hODk

KUİR Kıbrıs Derneği Açıklaması
Kuir Kıbrıs Derneği  konu ile ilgili olarak “25 Kasım günü kadına yönelik şiddetle mücadele ederken eril “devlet” iktidarı ve onun toplum içerisindeki tezahürlerine karşı her alanda sesimizi yükselteceğimizin hem bedenimize hem de “ülkemize” yapılan müdahalelere karşı duracağımızın altını bir kez daha çizeriz” yorumunda bulundu. 
Basın Bildirisinin devamı için:  https://bit.ly/3lytxi3
 
Paydaşlardan Haberler

KUİR Kıbrıs Derneği Çevrimiçi KUİR Çeşitlilik Konferans – Webinar’ı Düzenledi


Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi Kuir Çeşitlilik Konferansı 28 Kasım 2020 tarihinde Zoom platformu üzerinden gerçekleşti. Alanda uzman pek çok konuşmacının sunum yaptığı çeşitlilik konferansı, 180  üzerinde aktif katılımcı ile başarılı tamamlanmıştır.
 
Twitter
Facebook
Website
Instagram
LinkedIn
COMMIT Projesi Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülmektedir. Bültenin içeriği tamamıyla Mülteci Hakları Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir. 
Bize Ulaşın
rracyprus@gmail.com

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Mülteci Hakları Derneği · 14 Ferruh Cambaz Sokak, Köfklüçiftlik · Nicosia 2571 · Cyprus

Email Marketing Powered by Mailchimp