Copy
View this email in your browser
Mart 2020
Irkçılığa, Ayrımcılığa ve Nefret Söylemine Karşı Sessiz Kalmayın!  
 
Avrupa Birliği tarafından, İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülen COMMIT (İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar) Projesi kapsamında aylık hazırladığımız e-bültenimizden herkese MERHABA.  

Kuşkusuz ki Mart ayına damgasını vuran Korana Virüsü de olarak bilinen COVID-19 salgını oldu. Mart ayı itibarıyla adamızda da görmeye başladığımız vakaların sayısı gün geçtikçe artıyor.  Bu kapsamda, Mülteci Hakları Derneği olarak Mart ayında yapılması planlanan eğitim çalışmamız ertelemek durumunda kaldık. Hayatın normale döndüğü ilerleyen günlerde eğitim tarihleri yeniden planlanıp sizlerle paylaşılacaktır. Bizler COMMIT Projesi ekibi olarak bu süreçte evlerimizden çalışarak projenin devamlılığını sağlamaya  ve insan ticaretine karşı bilinç oluşturmaya devam ediyoruz. Sizlerde lütfen evde kalmaya özen gösteriniz ve hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyunuz. Eğer isterseniz evde geçirdiğiniz zaman zarfında, yayına başlayan İnsan Ticaretini Önleme Platformu (PAT) internet sitemizi (http://patcyprus.org/) ziyaret edip insan ticareti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 
 
Kuşkusuz ki bu ve bunun benzeri kriz zamanlarında en fazla etkilenen kesimlerden biri insan ticareti mağdurları oluyor. Bu kapsamda mağdurların en temel insan haklarından olan sağlık hakkına erişimi bizler için en önemli konulardan bir tanesidir. Üzülerek belirtmek isteriz ki bizleri bu salgın hastalık sürecinde en çok üzen her kriz durumunda olduğu gibi artan ırkçılık ve nefret söylemleri olmuştur. COMMIT Projesi olarak şunu söylemek isteriz ki bu süreçte en son ihtiyacımız olan ırkçı ve ayrımcı söylemler ve hele hazırda savunmasız olan kesimleri daha da dezavantajlı duruma getirecek söylemler ve hareketlerdir. Sizlerden ricamız Irkçılığa, Ayrımcılığa ve Nefret Söylemine Karşı Sessiz kalmayın!  Bu kapsamda gerek karar alıcılar gerekse toplum nezdinde gittikçe artan ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığından karşı insan haklarının herkes için olduğunu gerek kullandığınız sosyal medya platformlarından gerekse ulaşabildiğiniz kişileri telefonla arayarak hatırlatın. Unutmayalım ki hangi ülke vatandaşı olursak olalım hepimiz eşitiz ve bugünkü salgından ancak hep birlikte dayanışarak kurtulacağız. 

Şubat ayı içerisinde sizlerin de bilgisine getirdiğimiz Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylanan ceza ile ilgili yerel mevzuat değişikliği Genel Komite tarafından da oybirliği ile onaylanarak yürürlüğe girmiştir. COMMIT Projesi paydaşları olarak başlatmış olduğumuz çalışmaların meyvesini vermeye başlamıştır. Uzun zamandır beklediğimiz ve çalışamlar yürüttüğümüz ilgili yerel mevzuata yaptığımız önerilerin onaylanarak mevzuatta yerini alması   bizler için gurur verici bir süreç olmakla birlikte çalışmalarımıza aralıksız devam etmek için önemli bir motivasyon kaynağı olmuştur. 
Haberler

Kıbrıs'ın Kuzey Kesiminde İnsan Ticareti Artık Suç!

COMMIT Projesi paydaşları olarak yeniden gündeme alınmasında önemli rol oynadığımız ve revize edilmesine katkı koyduğumuz ceza ile ilgili yerel mevzuat değişikliği 9 Mart 2020 tarihinde Genel Kurul tarafından onaylanarak, Resmî Gazete' de yayınlanmış ve yerel mevzuatın bir parçası haline gelmiştir. 

Değişiklik önerisi ilk olarak 2018 yılında Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi'nde gündemine gelmiş ve o dönemde sonuçlandırılamamıştı. 

Avrupa Birliği'nin de destekleri ile, COMMIT Projesi paydaşları olarak gerek insan ticareti mağdurlarına vaka bazlı hukuki/sosyal destek sağlayarak, gerekse de savunuculuk faaliyetlerimizle insan ticaretine karşı yürüttüğümüz mücadelede, insan tacirlerine karşı cezasızlığın hüküm sürdüğü bu coğrafyada, bu suçun kendini tekrar eder şekilde, özellikle belirli sektörlerde normalleştirilerek devam ettiğine şahit olduk.  Bu nedenle günümüzde insana karşı işlenebilecek en ağır suçlardan biri olan ve insanları kandırarak, zorlayarak ya da çaresizliklerinden yararlanarak köleleştiren tacirlerinin cezalandırılması bizler için büyük önem taşımaktaydı.   

Yerel mevzuat değişikliğin onaylandığı gün COMMIT Projesi olarak bizler yaklaşık bir yıldır seçilmiş temsilciler ve sivil toplum arasında yürüttüğümüz iş birliğinin sonucunu aldık. İnanıyoruz ki, insan haklarına dair meselelerde ortak niyet ve akıl ile insan ticareti ile mücadele alanında daha birçok kazanıma sahip olacağız. Bu sürece bizleri başından itibaren dahil eden ve önerilerimizi ciddiyetle ele alan bütün Komite üyesi seçilmiş temsilcilere ve yasa önerinin geliştirilmesine katkıda bulunan sivil toplum örgütlerine ve akademisyenlere teşekkür ederiz.

Bu vesile ile insan ticaretine karşı mücadelede koordineli bir şekilde tüm paydaşların ortak hareketinin ve iş birliğinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. 

Yapılan mevzuat değişikliğinin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://www.patcyprus.org/hukuki_durum

İnsan Ticaretini Önleme Platformu (PAT) Internet Sitesi Artık Hizmetinizde 


Avrupa Birliği tarafından, İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülen COMMIT (İnsan Ticaretine Karşı Koordineli Önlemler ve Mekanizmalar) Projesi kapsamında oluşturulan İnsan Ticaretini Önleme Platformu için hazırlanmış olan internet sitemiz artık yayında. 


Sizlerde aşağıdaki linkten sitemizi ziyaret ederek gerek COMMIT Projesi gerekse de İnsan Ticaretini Önleme Platformu hakkında bilgi alabilir, İnsan Ticareti hakkında bilgilenebilirsiniz.

http://www.patcyprus.org  

COVID-19 Önlemleri Kapsamında Gece Kulüpleri Geçici Olarak Kapatıldı  

 

Bu gibi kriz durumlarında ve salgınlarda en fazla etkilenen kesimlerden biri de kuşkusuz insan ticareti mağdurlarıdırlar. COMMIT Projesi paydaşları olarak salgına karşın alınan önlem ve getirilien sınırlamalara rağmen gece kulüplerinin hizmet vermeye devam etmelerinden duyduğumuz rahatsızlığı 13 Mart 2020 tarihinde yaptığımız ortak basın açıklaması ile dile getirmiştik.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde, Sn. Ayşegül Baybars tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 13 Mart 2020 tarihinden itibaren Kıbrıs'ın kuzey kesiminde de görülen Korona virüs olarak bilinen COVID-19 virüsü ile mücadele kapsamında Kıbrıs'ın kuzey kesimindeki gece kulüpleri geçici olarak kapatıldı.  


Basın açıklamasının tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
https://www.facebook.com/MulteciHaklariDernegi 

Etkinlikler

Sosyal Medya Farkındalık Kampanyamız Devam Ediyor...

 

COMMIT Projesi kapsamında insan ticaretine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla yapmakta olduğumuz  sosyal medya  kampanyamız kapsamında 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü vesilesi ile  mesaj yayınladık:  
Kıbrıs'ın kuzey kesiminde süregiden ırkçılık ve ırk temelli ayrımcılık insan ticaretini besleyen unsurlardan biri. Ne ırkçılığa, ne ayrımcılığa ne de insan ticaretine sessiz kalma. Bu suçu işleyenlerin ve bu suça ortak olanların hesap vermesini talep et!

Kampanyayı Mülteci Hakları Derneği'ne ait sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Son Olarak...
 
 Evde Kalın Güvende Kalın... 
Twitter
Facebook
Website
Instagram
LinkedIn
COMMIT Projesi Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Mülteci Hakları Derneği tarafından yürütülmektedir. Bültenin içeriği tamamıyla Mülteci Hakları Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir. 
Bize Ulaşın
info@patcyprus.org

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Mülteci Hakları Derneği · 14 Ferruh Cambaz Sokak, Köfklüçiftlik · Nicosia 2571 · Cyprus

Email Marketing Powered by Mailchimp