Copy

#33

Güzel insan,

Bu bültenlerden keyif alıyorsan, bir değer elde edebiliyorsan bültenden beslenebileceğini düşündüğün arkadaşlarınla da paylaşabilirsen çok sevinirim. Onlar da bültene kayıt olabilirler.

Keyifli okumalar, dinlemeler, izlemeler. 🤓
ŞU AN ZORSA HAYAT SİZE, SINAVDASINIZ.
CESUR OLUP UÇMANIZ DİLEĞİYLE
Uzun zamandır takip ettiğim, bir gün de mutlaka 5 KİŞİ Podcast'te konuk olarak ağırlayacağım stoacı yazar Taner Şanlıoğlu'nun Instagram'daki paylaşımı çok hoşuma gitti. 
Hayatım boyunca yaşadım bunu.

İstediklerim bir yandaydı korkularım bir yanda. Hayallerim dünya kadardı, korkularım da. Ben hayal kurdukça ve ulaşamadıkça onlara. Suçladım. Etrafımda kim varsa. Annemi, babamı, arkadaşlarımı. Tanıdığım ve tanımadığım kim varsa. Benimle hayallerim arasına girdiğini düşündüğüm ne varsa. Suçladım. .

Anlayacağınız tam bir suç makinesine dönüşmüştüm. Eğer bir yerde birisi suçlanıyorsa ve bunu epey de iyi yapıyorsa o bendim. Ustaydım bu işte. Hatta bu işte o kadar iyileşmistim ki suçluların yaşama hakkını bile ellerinden almıştım. "Bunların yaşamaya bile hakkı yok!" Diyordum içimden. Bazen de büyük bir haykırışla. Yüzlerine.

Etrafta kim var kim yok suçladıkça rahatlamıştım da. Geçici bir rahatlama. Kendini kandırma ve büyük bir yanılma. Bir kuyuya düşmüştüm. Karanlık mı karanlık. Derin mi derin. Bir kısır döngü. Koştukça bir yere gidemediğim. En önemlisi de kendime geciktiğim.
Bir savaşa girmiştim. Düşmanım, düşmanların en büyüğü olan kendimdim. 

Sonra bir gün anladım. Anlamaların belki de en büyüğüydü bu. Dedim ki burnum boktan kurtulmuyor. Neye el atsam kurutuyorum. Bir hilkat garibesi miyim ben? Kimim? Neyim? Nasıl bu kadar şanssız ve başarısız olabilirim? Bunu anlamak için yılların geçmesi gerekti. Hayatın beni alıp yerden yere vurması, iyi bir dayak yemem, neyi nerede yanlış yaptığımı anlamak için bir balyoz darbesiyle yere serilmem gerekti. .

Çok sürmedi. Serildim.

Bir gece güvenecek hiçbir dayanağımın kalmadığını, tutacak hiçbir dalım olmadığını tecrübe edince bir anda bütün korkularım ortadan kayboldu. Etrafımı kuşatan o derin mi derin kuyunun duvarları yoktu artık. Şaka gibiydi. Kendimi aldatmışım bunca yıl. İşte bu da aldatmaların en büyüğüydü

Anladım ki, korkulacak hiçbir şey yok bu dünyada. Dedim ki güvenecek, kaybetmekten korkacak hiçbir şeyim yok madem, neyime güvenip de güvensizlik yaşayacağım. .

Sonra ne mi oldu? Beni yerin dibine çeken korkularım ortadan kalkınca, bir rokete dönüştüm. Uçtum, uçtum ve uçtum. Yere çakılmak artık korkutmuyordu beni. Yer de bendim, gökyüzü de. Uçan da bendim, uçmanın kendisi de. 

Eğer su an zorsa hayat size, sınavdasınız. Cesur olup uçmanız dileğiyle.
5 Mayıs Salı
21:00-21:30 (Instagram Canlı Yayın)
ESAS Ventures Kurucu Ortağı Fethi Kamışlı'yla canlı yayında içinde bulunduğumuz süreci konuşacağız.

6 Mayıs Çarşamba

20:00-20:30 (Instagram Canlı Yayın)
Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra farklı şirketlerde deneyim elde edip Brüksel'e yerleşen Osman Arda Sezer ile geçiş sürecini konuşacağız. 

20:30-21:00 (Zoom - Kitap Kulübü)
Konuşacağımız kitap Viktor Frankl'ın "İnsanın Anlam Arayışı" isimli kitabı. Kendi alanında en başarılı isimlerin kitap önerilerinin derlendiği listede 1. sırada.
 • Canlı yayını kaçırmamak için beni instagramdan takip edebilirsin. Canlı yayında konuğa sormamı istediğin bir soru varsa bu maile soru önerinle cevap verebilirsin. 
 • Komünite içerisindeki sohbete katılmak için telegram kanalına katılabilirsin.
5 KİŞİ TELEGRAM KANALINA KATIL.
DAHA İYİ BİR HAYAT İÇİN 68 TAVSİYE
1000 True Fans başlıklı iş dünyasının ve yaratıcı endüstrinin en fazla önerdiği makalelerden birinin yazarı Kevin Kelly 68 yaşına girerken 68 tavsiyede bulunmuş. 

68 Bits of Unsolicited Advice

Yazıyı bu hafta yayınladı. "Türkçe'ye çevrilse ne güzel olur" diye düşünüp aksiyon alacakken Handegül çevirmiş bile. ✌️
"Daha İyi Bir Hayat İçin 68 Tavsiye" yazısını Medium'dan oku.
Benim favorilerim şöyle;
 • Yaptığınız şeylersiniz. Söyledikleriniz değil, inandıklarınız değil, nasıl oy kullandığınız değil, zamanınızı ayırdığınız şeylersiniz.
   
 • Cömert olun. Ölüm döşeğinde hiç kimse cömertliği yüzünden pişman olmaz.
   
 • Başkalarıyla ne kadar çok ilgilenirseniz sizi o kadar ilginç bulurlar. İlginç olmak için, ilgilenin.
   
 • Dinleyebilmek bir süper güç. Sevdiğiniz birini dinlerken ona “Daha fazla var mı?” diye sorun. Daha fazlası kalmayana kadar sormaya devam edin.
   
 • Altın Kural asla başarısız olmaz. Diğer tüm erdemlerin temelidir.
"Daha İyi Bir Hayat İçin 68 Tavsiye" yazısını Medium'dan oku.
REHABİLİTASYON'DAYIZ
Bu karantina dönemi, toplumun "gereksiz yollar kat ederek gereksiz toplantılara katılma" bağımlılığından kurtulması için müthiş bir fırsat.
Meditasyonun kaygıyı, stresi azalttığı, odaklanmayı arttırdığına yönelik sayısız araştırma var. Ben de 2 senedir Meditopia'yla meditasyon yapıyorum.
Hem App Store hem Play Store'da bulabileceğin Meditopia'da Bilinçli Farkındalık, Stres, Endişe, Uyku, Motivasyon, Odaklanma, Şefkat, Şükran gibi konularla ilgili yönlendirmeli seriler bulunuyor. Daha önce hiç meditasyon yapmadıysan da sorun değil. Meditasyona Giriş serileri de var. 
5 KİŞİ Podcast dinleyicilerine;
Meditopia 1 yıllık premium üyeliği
180₺ yerine 100₺!

Tek yapman gereken meditopia.com/5kisi adresine girip

1) üyeliğini oluşturmak veya zaten üyeysen giriş yapmak.
2) kredi kartı bilgilerini girerek premium üyeliğini başlatmak.
meditopia.com/5kisi
Lütfen Twitter'dan veya Instagram'dan benimle düşüncelerini, önerilerini paylaş. 

Sevgiler.

Eray
5 MADDE'nin ÖNCEKİ BÖLÜMLERİNİ OKU
Beni Twitter'dan ve Instagram'dan takip edebilirsin.
@erayerdogn
Twitter
Link
Eğer bu mailleri almak istemiyorsan mail listesinden çıkabilirsin.


This email was sent to <<e-mail adresiniz>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
5 KİŞİ · Bereketzade Mah. Hacı Ali Sok. No:13/4 · Beyoğlu · İstanbul 34421 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp