Copy

#14

Güzel insan bu hafta senin için derlediğim içerikleri aşağıda görebilirsin. 

Keyifli okumalar, izlemeler, dinlemeler 🙏

 
İNSAN NASIL ÖZGÜR OLUR?
Babamın aile grubumuza paylaştığı bu tweet "özgürlük" kavramıyla ilgili seneler önce yazdığım yazıyı aklıma getirdi. 
"Özgürlük" üzerine düşüncelerim
"İnsan nasıl özgür olur?" sorusuna
benim cevabım: "Farkında olarak"

Aşağıda 2014 yılında üniversitedeyken "Özgürlük" kavramıyla ilgili yazdığım bir yazıyı seninle paylaşıyorum. 
2019 yılında hala "Özgürlük" kavramıyıla ilgili temelde benzer düşüncelere sahibim.

Farklı düşündüğüm nokta: "farkında olarak" özgür olunabileceğini iddaa etmişim. Şu anda tamamıyla özgür olacak kadar farkında olabileceğimizi mümkün görmüyorum.

Hala arkasında olduğum nokta: Cehaletin bir erdem olduğuna inanmıyorum ve sorgulanmamış hayatın yaşamaya değer olmadığını düşünüyorum. 

Yani;

Net bir sonuç alamayacak olsak bile, "farkında olma yolculuğu" yürümeye değer bir yolculuk.
Bu mücadeleyi veren her birey, benim için saygın bir birey. 
2014 yılındaki yazım
Benim özgürlük kavramım bireyin etkisi altında olduğu tüm dış etkenlerden kendini arındırması, kendini doğduğu günden itibaren maruz kaldığı bütün etkenlerden azat etmesi anlamına geliyor.

"insanın istediği şeyi yapması", "istediği şeyi düşünmesi, söylemesi" bana göre insanın gerçekten özgür olduğu anlamına gelmiyor.

Birey yetiştirildiği çevre, doğduğu ülke, mensup olduğu din, ailenin temel öğretileri, öğretmenleri tarafından yapılan tanımlamalar, toplum tarafından ne şekilde kabul göreceği önermeleri, kendisine çizilen sınırlar ile kendini tanımlıyor.

Ne düşüneceği, nasıl davranacağı aslında baktığınızda hiç bir zaman bireye bırakılmıyor.
Bir boyama tahtası gibi birey, toplumun ailenin çevresinin düşüncelerine davranışlarına boyanıyor dolayısıyla hem özgünlüğünü hem özgürlüğünü kaybetmiş oluyor.  

Birey ne zamanki “farkındalığa”, “farkında olmaya” çaba sarf ediyor, kendini, etkisinde kaldığı çevresel şartları, düşüncelerini sorgulamaya başlıyor o zaman özgürlük yolculuğuna çıkmış oluyor. Socrates’in “The unexamined life is not worth living.” (Sorgulanmamış hayat yaşamaya değer değildir.) önermesinden yola çıkarsak bireyin özgür olması, farkında olarak yaşamaya değer bir hayat geçirmesi sürekli olarak soru sormasını gerektiriyor.

“Ben bunu neden düşünüyorum?"
"Neden böyle davranıyorum?"
"Ben ne istiyorum?"
"Bu düşünce, davranış ve isteklerimde geçmişten gelen hangi olayların, öğretilerin etkileri var?"
"Ben kimim?"
"Kim olmak istiyorum?”

gibi sorular sorulduktan, farkında olunarak cevaplanıldıktan sonra ancak birey özgür olabiliyor. Maalesef insanları çoğu bu soruları sormadan “Ben istediğimi yapabiliyorum, istediğimi söyleyebiliyorum, ben özgürüm.” diyerek o düşüncelerin o davranışların o isteklerin aslında kendi düşünce/davranış/istekleri olmadığının farkına varamadan, sıradan bir hayat yaşayarak ölüyor.

Sonuç olarak Thomas Gray’in “Ignorance is bliss” sözüne katılmıyor, özgür olmak isteyen bireyin FARKINDA olması gerektiğini düşünüyorum.
Şu anda yapmakta olduğum şeyi yaparak
kime dönüşüyorum?
Dönüştüğüm kişiden memnun muyum?
5 KİŞİ Podcast'te konuk olarak ağırladığımız Aybike Oğuz'un bu paylaşımı  bu hafta instagramda beni en çok etkileyen paylaşımdı. Senin de gözünden kaçmasın istedim. 
Aybike'nin Paylaşımı
Hayatımızda içinden geçtiğimiz her deneyim, seçim, alışkanlık (başarı-başarısızlık, birliktelik-tek başınalık, eylem-eylemsizlik, zerafet-kabalık, sabah erken kalkmak, konuşmak-susmak, yere çöp atmak-atmamak) ile birine dönüşüyoruz.

Belki de her karar, dönemeç, proje, birliktelik, zorluk, kafa karışıklığında pusula tek bir soru var:
Şu anda yapmakta olduğum şeyi yaparak kime dönüşüyorum? Dönüştüğüm kişiden razı mıyım?

Cevap evetse; hiç bir durumda kaybedecek bir şey yok demektir. Yol nereye çıkarsa çıksın, öğreneceklerini alıp devam edeceksindir.

Cevap hayırsa; muhtemelen dışardan sana empoze edilen bir kriter ile kendin olmaya çalışırken kendine çarpıp çarpıp bayılıyorsun demektir. Tam da bu nedenle deneyim sonuçtan bağımsızdır. Yani dışardan başarı gibi görünen bir şey başarısızlık olabilir. Başarısızlık gibi görünen bir şey de başarı olabilir.

Hazine deneyimle birlikte dönüştüğün kişi, deneyimin sonunda ne olup, olmadığı değil. Gözlemle, fark et ve bırak. 
Loop'a alınacak müthiş bir şarkı daha : LAAKE - Introspective
Görsele tıklayarak Youtube'dan dinleyebilirsin. 
veya
Spotify'dan dinleyebilirsin.
Artık Spotify'dan loopa alınacak şarkıları derlediğim bir playlist oluşturmaya başladım. Sen de şarkıları loopa almayı seviyorsan playlisti takibe alabilirsin.
Bu şarkıyı Pecha Kucha Ankara ekibinin emailinde gördüm, güzel insanlara selam olsun. :)
Bu söz 1330 yılında yaşamış Budist keşiş ve yazar Yoshida Kenko'dan;
 
"Bir lambanın altında oturup kitap okuyarak, hiç tanışmadığın biriyle yolculuk yapmak dünyanın en mükemmel lütuflarından biri."

"It is the most wonderful comfort to sit alone beneath a lamp, book spread before you, and commune with someone from the past whom you have never met.”
Lütfen Twitter'dan ve Instagram'dan benimle düşüncelerini, önerilerini paylaş. Bu haftaki maddelerden en sevdiğin madde hangisi oldu? Daha fazla ne tür içerikler paylaşmamı istersin? Mailde geçen sorulara nasıl cevaplar verirsin? Beni tagleyerek (@erayerdogn) ve #5MADDE hashtagini kullanarak tweetini paylaşabilirsen ben de görüp yanıtlayabilirim.
Özel olarak paylaşmak istersen mesaj da atabilirsin. 

Dinlendiğin, beslendiğin, yenilendiğin bir Pazar günü olsun!

Sevgiler.

Eray
Beni Twitter'dan ve Instagram'dan takip edebilirsin.
@erayerdogn
Twitter
Link
Eğer bu mailleri almak istemiyorsan mail listesinden çıkabilirsin.


This email was sent to <<e-mail adresiniz>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
5 KİŞİ · Bereketzade Mah. Hacı Ali Sok. No:13/4 · Beyoğlu · İstanbul 34421 · Turkey

Email Marketing Powered by Mailchimp