Copy
Tarayıcınızda açmak için tıklayın

Şubat 2019 / Sayı: 2

Katalonya'da Yöneticiler Mahkemede 

İspanya'da Katalonya'daki bağımsızlık girişimleri nedeniyle "devlete karşı ayaklanma" dahil 4 farklı suçla suçlanan 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü lideri hakkındaki dava Madrid'deki Yüksek Mahkeme'de başladı.

Tahir Elçi Raporu Açıklandı

Barış insanı Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture (Adli Mimarlık), raporunu açıkladı.

Paylaş
Tweet

Diyarbakır İHD'den Çatışmasızlık Çağrısı

2018 hak ihlalleri raporunu açıklayan şube başkanı Abdusselam İnceören çözüm süreci çağrısında bulundu.

Paylaş
Tweet

Diyarbakır Barosu'ndan Leyla Güven Çağrısı

Baro Başkanı Cihan Aydın yazılı açıklamada, Leyla Güven ve diğer tutukluların yaşamlarının daha fazla tehlikeye girmemesi için Adalet Bakanı’na ulusal ve uluslararası mevzuatın gereğini yerine getirme çağrı yaptı.

Paylaş
Tweet

Vietnam Savaşı'nın Simgesine Barış Ödülü

Vietnam savaşın simgesi Kim Phuc artık 55 yaşında Dresden Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Kadınlar Barış Görüşmelerinde Daha Başarılı

Almanya BM Güvenlik Konseyi'nde üstleneceği geçici üyelik sırasında kadınların BM'de daha aktif rol üstlenmesi için bastıracak. Almanya, krizlerin çözümünde kadınların müzakereci rol üstlenmesini istiyor.

Paylaş
Tweet

Göç Araştırması Yayınlandı

Göz İzleme Derneği 2018 yılın Ağustos ayında Diyarbakır, Mardin, Hakkari, Şırnak, İstanbul, Mersin ve Van’da 480 kadınla yapılan görüşmenin raporunu yayınladı.

Paylaş
Tweet

Barış Akademisyenlerine Yine Ceza 

Bu suça ortak olmayacağız başlıklı bildiriyi imzaladıkları için İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dosyaları birleştirilen 27 akademisyene ceza verildi.

Paylaş
Tweet

FARC Lideri Öldürüldü

Kolombiya barış anlaşmasına karşı çıkan FARC lideri devlet güçleri tarafından öldürüldü.

Paylaş
Tweet

Taliban ve Afgan Hükümeti Barış Masasında

Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmeleri Moskova'da başladı. Heyetlerin görüşmelerinin iki gün sürmesi öngörülüyor.

Paylaş
Tweet

info@barisvakfi.org

Twitter: @Barisvakfi

www.barisvakfi.org

Cep: 0 552 254 29 00

Tel: 0 212 249 26 54
Bu haber bülteni Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla  Barış Vakfı'na aittir. AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.