Copy

Mayıs 2019 / Sayı: 5

Barış Vakfı Yeni Çalışma Başlatıyor!

Barış Vakfı, 1 Haziran 2019- 30 Kasım 2019 tarihleri arasında yürütülecek Barış Açısını Savunmak ve STK’ları Güçlendirme ve Geliştirme Projesi yürütecek.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Barış Vakfı İstişare Toplantısı

Barış Vakfı yönetim kurulu, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 8 yıl sonra avukatlarıyla 2 Mayıs 2019 perşembe günü yaptığı görüşmesini ve yaptığı açıklamayı değerlendirmek üzere 20 Mayıs 2019 pazartesi günü istişare toplantısı yaptı. Toplantıya 14 akademisyen, yazar ve gazeteci katıldı.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Öcalan'ın Çağrısıyla Açlık Grevleri Sona Erdi

HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı 1000 yakın tutuklunun ve siyasetçin dahil olduğu açlık grevleri Öcalan’ın çağrısı ile sona erdi. Daha önce 2012 ve 2016 yıllarında ilk çağrıda sona eren açlık grevleri bu kez üçüncü görüşme ve değerlendirme sonucu sona erdi.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Barış İsteminin Cezalandırılması Kabul Edilemez 

Barış Vakfı, TTB yöneticisine verilen cezayla ilgili yaptığı açıklamada Barış isteyenlerin yargılanmasının durdurulması ve uluslararası insancıl hukukla çelişen yargı kararlarının ortadan kaldırılması çağrısı yaptı.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Adalet ve Hakikat Konferansı 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı tarafından düzenlenen konferansta kayıplar sorunu tartışıldı.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

DİTAM Güney Afrika Deneyim Toplantısı Düzenlendi

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Güney Afrika deneyimi masaya yatırıldı. Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz’ın ve 100 yakın kişinin katıldığı toplantıda Güney Afrika’daki çatışmaları sona erdiren müzakere heyeti üyeleri Roelf Meyer ve Mohammed Bhabha deneyimlerini paylaştılar.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Barış İsteğine Hapis Cezası

“Savaş Bir Halk Sağlı Sorunudur” başlıklı basın açıklaması nedeniyle TTB yöneticilerine hapis cezası verildi.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Abdullah Öcalan'dan Onurlu Barış Açıklaması

PKK lideri Abdullah Öcalan 8 yıl sonra avukatları görüştü. Öcalan, açlık grevleri ve Suriye konusunda görüşünü açıkladığı mektupta 2013 Newroz açıklamasını hatırlattı.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Hafıza Merkezinden Kayıplar Paneli

Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında “Hakikat İçin Umut Var Mı?” panelinde Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Türkiye, Lübnan, Kıbrıs ve Cezayir’den zorla kaybetme örnekleri ele alındı.

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi Çağrısı 

Beraberce derneği Türkiye’de barış kültürünün inşasına katkı sunmak isteyen herkesi, 25-26-27 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşeceği eğitim için çağrı yayınladı

Paylaş Paylaş
Tweet Tweet

info@barisvakfi.org

Twitter: @Barisvakfi

Instagram: @barisvakfi

www.barisvakfi.org

Cep: 0 552 254 29 00

Tel: 0 212 249 26 54
Bu haber bülteni Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla  Barış Vakfı'na aittir. AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.