Copy
View this email in your browser

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
KSIĘDZA KARDYNALA BŁAŻEJA CUPICHA

LIST ŚWIĄTECZNY
ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W REZYDENCJI KSIĘDZA KARDYNAŁA
ŚWIĄTECZNE PRZESŁANIE
TRANSMISJA PASTERKI

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
BPA WIESŁAWA LECHOWICZA

LIST ŚWIĄTECZNY

MIJA ROK

Jakie wydarzenia z życia Kościoła w wymiarze powszechnym i lokalnym zapadły Ci najbardziej w pamięci w mijającym 2021 roku? Dla mnie był to Rok św. Józefa i otwarcie Synodu o synodalności. Pierwsze z tych wydarzeń pochodzi z początku roku liturgicznego, drugie z jego końca.   

W bolesnym, pandemicznym czasie potrzebowaliśmy kogoś, kto jak Józef dałby nam poczucie bezpieczeństwa. „Dobrze jest przyjaźnić się z kimś większym i silniejszym, kto więcej może niż ja sam” – powiedział przed laty, myśląc o Bogu Ojcu, ks. Andrzej Maślejak, ówczesny proboszcz Trójcowa. Myślę, że kimś takim dla wielu z nas utrudzonych wirusem, izolacją, zesłanych na banicję pandemicznej samotności i niepewności był i jest święty Józef. W odchodzącym roku na nowo odkryliśmy tego świętego, zobaczyliśmy go jako „Ojca umiłowanego, czułego, posłusznego, ojca z twórczą odwagą, człowieka pracy i ojca w cieniu” - jak pisał o nim papież Franciszek. Kontemplując życie Oblubieńca Maryi, zobaczyliśmy kogoś podobnego do nas samych, kto nie od razu rozumiał sens wydarzeń własnego życia. Komu jednak Pan stopniowo, w miarę upływu lat i współpracy z łaską odkrywał jego własną tajemnicę.

Drugim ważnym dla mnie wydarzeniem 2021 roku było otwarcie Synodu o synodalności, który potrwa do 2023 roku. Wiele nadziei, ale i obaw wiąże się z tym wydarzeniem. Celem zasadniczym synodu jest większe uczestnictwo wszystkich członków Kościoła w kształtowaniu jego życia i jego misji ewangelizacyjnej, metodą zaś są konsultacje całego Ludu Bożego. Jego temat to: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła. Czy i jak w Kościele ze sobą rozmawiamy? Czy spotykamy się, aby wspólnie szukać Bożej woli? Czy potrafimy się słuchać?

Trudno przewidzieć, jak potoczy się ten proces. Czy będziemy chcieli słuchać najpierw Ducha Świętego, a potem siebie nawzajem? Trudno też przewidzieć jego owoce. Cennym jednak na obecnym etapie wydaje się fakt, że zaczęliśmy myśleć o Kościele z perspektywy swojej odpowiedzialności. Pojawiają się zatem pytania o trudności Kościoła, o prowadzenie go przez Ducha Świętego i o nasze zaangażowanie, o zobowiązania wypływające z chrztu i o naszą świadomość jako uczniów Jezusa, pytamy też o swoje miejsce w Kościele.

Jakie nadzieje sama wiążę z synodem? Dobrą stroną pandemii było to, że z nową wyrazistością odsłoniła w nas potrzebę takich wartości, jak: przynależność, wspólnota, tęsknota za bliskością, miłość, relacje. Mam ogromną nadzieję, że podczas spotkań, konsultacji, rozmów znajdzie się przestrzeń i czas, żeby lokalnie i globalnie odnieść się do naszych parafii, wspólnot, grup i spojrzeć na nie w kluczu tych wartości. Mam nadzieję, że zadamy sobie pytanie o to, co musimy zmienić w sobie, aby te wartości coraz autentyczniej wytyczały rytm naszego działania.
 
Czego się obawiam w związku z synodem? Elementu ludzkiego, naszych słabości, słomianego zapału, ducha rywalizacji, niepotrzebnych emocji. Podobnie o kondycji człowieka musiał chyba myśleć święty Izydor z Sewilli w VI wieku. W modlitwie jego autorstwa, która została wybrana na modlitwę synodalną, ten święty tak przyzywał Ducha Świętego: „Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania”.  

I jeszcze słowo o ważkim wydarzeniu lokalnego, polonijnego Kościoła z perspektywy mijającego roku. Jako Duszpasterstwo Polonijne podjęliśmy w 2021 roku ryzyko zorganizowania kongresu ewangelizacyjnego w sposób zdalny, przy wykorzystaniu mediów społecznościowych i platformy Zoom. Argumentów przeciw było tyle samo co za. Kongres się udał i wyzwolił wiele dobra - pokazał, że potrafimy adaptować się do trudnych warunków, szybko reorganizować, że warto ryzykować, wspólnie pracować, angażować się. Jednak czymś znacznie istotniejszym wydaje się dziś temat Kongresu: „Mocni wiarą”. „…Będziemy mocni wiarą, jeśli wciąż będziemy rozbudzać w sobie samych i w innych świadomość oraz pewność, że istnieje Ktoś, kto dzierży w dłoniach losy tego przemijającego świata, kto mówi do nas Nie lękajcie się!, Jezus Chrystus”- padło podczas Kongresu. Niech ta myśl o Jezusie Chrystusie trzymającym w dłoniach nasz obolały świat będzie naszym życzeniem i spełnieniem na nowy 2022 rok. Niech będzie naszą mocą, nadzieją, otuchą… bez względu na to co nowy rok przyniesie.
 
Alicja Pożywio
Koordynator ds. ewangelizacji

2022 KARTKI ŚWIĄTECZNE

Modlić możemy się własnymi słowami, a czasem bez słów. Modlitwą może być taniec i śpiew. Czy rysunek może być modlitwą? Bez wątpienia! Dlatego serdecznie zapraszamy, dzieci i młodzież polonijną z klas 0-8, na BOŻONARODZENIOWY KONKURS RYSUNKOWY. Plakat: https://bit.ly/Plakat2022
Więcej informacji: https://duchpolonii.org/Christmas

Wyniki ubiegłorocznego konkursu: https://bit.ly/Wyniki_Konkursu_BN2020-21
WIĘCEJ INFORMACJI

GRATULUJEMY!

Jury Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży Polonijnej na Kartkę Bożonarodzeniową 2021, współorganizowanego przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Radę ds.Polonii, Polonię Plus i Duszpasterstwo Polonijne Archidiecezji Chicago, w ramach akcji modlitewnej #PoloniaModliSie, wybrało dwanaście zwycięskich prac.

Gratulujemy:
 • Julia Konopka-Rudzki (klasa 4) Copiague, NY
 • Isabella Kozaczka (klasa 6) Hoffman Estates, IL
 • Simon Kaminski (klasa 5) Newark, NJ
 • Julia Brodzicz-Pokrzywa (klasa 3) Toronto, Kanada
 • Natalia Długosz (klasa 3) Summit, IL
 • Nikola Przekop (klasa 4) Schaumburg, IL
 • Gabriella Zatorski (klasa 4) Streamwood, IL
 • Zuzanna Jaworska (klasa 5) Clearwater, FL
 • Jagoda Porębski (klasa 6) Chicago
 • Angelina Zatorski (klasa 7) Streamwood, IL
 • Maja Nagi (klasa 8 ) Chicago
 • Peter Majcher (klasa 7) Morton Grove, IL

Prace plastyczne młodej Polonii powstały na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 - rysunki pojawią się na naszym profilu na Facebooku w okresie Bożego Narodzenia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy oddali stworzeniu bożonarodzeniowych dzieł swoje serce.

Jury pragnie wyróźnić prace (honorable mention) tych młodych twórców :

Nina Skrzyniarz (Munster), Amelia Skorski (Copiague), Łukasz Gliwny (Toronto), Ignacy Klimczuk (Mt Prospect), Zofia Geiger (Riverhead), Klaudia Waszczyk (Bensenville), Emilia Part (Jersey City), Even Maziarka (Roselle), Urszula Bielska (Mt Prospect), Zofia H. Dziedzic (Hickory Hills), Kacper Kos (Chicago), Matilda Szymanski (Chicago) Veronika Kożuch (Niles), Maya Nowicki (Norridge), Emilia Szymanska (Burbank), Lena Naklicka (Schaumburg), Nataniel Żołądek (Orland Park).

CZY PAN CIEBIE POWOŁUJE?

Zapraszamy młodych mężczyzn, w wieku 13-20 lat, z terenu Archidiecezji Chicago, którzy szukają swojego powołania, na spotkanie 28 grudnia do Archidiecezjalnego seminarium w Mundelein. Przyjdź i dowiedz się więcej o kapłaństwie.
 • Zapisy (do 27 grudnia): https://tinyurl.com/3tbp45s6
 • Czas: 28 grudnia (wtorek) w godz. 5-8:30 p.m.
 • Miejsce: University of St. Mary of the Lake
  1000 E Maple Ave., Mundelein, IL 60060
Po więcej informacji prosimy o kontakt z Sharon Porter: shporter@archchicago.org

POLONIJNY DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego obchodzony jest w Kościele katolickim Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

W 2019 Papież Franciszek powiedział: „Życie konsekrowane jest żywym spotkaniem z Panem w Jego ludzie, jest to powołanie do wiernego posłuszeństwa każdego dnia i do niezwykłych niespodzianek Ducha, jest to wizja tego, co warto wziąć w ramiona, by mieć radość: Jezusa”.

W duchu radości i dzięczynienia Duszpasterstwo Polonijne serdecznie zaprasza wszystkie siostry zakonne oraz kapłanów ze zgromadzeń zakonnych pracujących a naszej archidiecezji i nie tylko na wspólną celebracje Dnia Życia Konsekrowanego.

2 lutego 2022 r. o godz. 12 p.m.
Polska Misja Duszpasterska pw. Świętej Trójcy
1118 North Noble Street
Chicago, IL 60642
REJESTRACJA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

MSZA ŚWIĘTA NIEDZIELNA Z KATEDRY

Facebook
Website
YouTube
Email
YouTube
Copyright © 2021 Polonia Archdiocese of Chicago, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp