Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Babiš peče housky, uštipuje kousky

Poslední newsletter tohoto roku těžko věnovat něčemu jinému, než střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a jeho agroimpéria, který Česko celý rok probíralo. Veškerá debata se ale většinou točila kolem nesrozumitelné evropské i české právničiny, nad kterou lidé mávnou ruku, protože jim konkrétní případy neustálého střetu zájmů nikdo nedokáže pořádně vysvětlit.

Tak zde jeden konkrétní a velmi aktuální případ. V květnu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dovolil spojení pekárenské jedničky Penam (Agrofert) a konkurence United Bakeries. Od té doby je o opravdu velkém spojení ale v médiích ticho a celá věc se děje bez veřejného zájmu. Přitom už 1. ledna 2020 je rozhodný den, kdy se vše má zrealizovat.

Protože antimonopol nařídil Agrofertu odprodat kus impéria, vytvořila se firma Pek Group, do které přejdou některé závody. Dosud firma tajila, které pekárny to budou, tak nyní poprvé zde jejich seznam: Brandýs, Rumburk, Strakonice, Uherský Brod a Znojmo včetně veškerého majetku, odběratelských vztahů a zaměstnanců. Základní kapitál této společnosti se navýší na tři milióny korun.

Tak a teď ten střet zájmů. Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj se již totálně utopil ve svých kauzách a vláda má již docela dost argumentů, proč tohoto nepříliš úspěšného regulátora sundat. Přesto se tak premiér nerozhodl a expolitika Rafaje z doby, které Babiš označuje jako děsivé Palermo, drží dál.

Zároveň jeho Agrofert dostal souhlas ke spojení jedničky a dvojky na pekárenském trhu, což samo o sobě je úspěch. Nyní k tomu ale ještě pozoruhodně vyděluje společnost, která měla být nejvýraznějším konkurentem nového extra silného lídra trhu. „Odprodej bude mít za následek také vytvoření nového soutěžitele či posílení jednoho ze stávajících se konkurentů, který bude moci vytvářet reálný konkurenční tlak na spojením vzniklého soutěžitele, čímž dojde k zachování efektivní hospodářské soutěže,“ tvrdil v květnu ÚOHS.

Jenže nová společnost PEK Group sídlí na Pyšelské jako Agrofert a akcionářem se stane UB Holding, tedy původní majitelé United Bakeries, kteří původně vše chtěli prodat Babišovi a jejich motivace mu konkurovat je nulová. Přestože Agrofert formálně oslovil desítky konkurenčních pekařů a dokonce podal inzerát (!), dá se očekávat, že zájem nebude velký a vše se bude muset řídit dál z Pyšelské.

A to vše musí odsouhlasit šéf regulačního orgánu, kterého by měl z dostatku důvodů ze dne na den odvolat premiér, jenž má ovšem osobní prospěch z hladkého dokončení obchodního převzetí...

Jak premiér rozrodí Česko a vydělá

Tolerance vůči premiérovu střetu zájmů také často pramení z pocitu, že jsme přeci v Česku a tady si každý okolo politiky občas nějak přilepší. Jenže Andrej Babiš je premiér a děje se tak permanentně. To sice opozice říká, ale jen rétorickými mravokárnými obraty. Přitom je třeba upozorňovat na každý detail a normu, kterou premiér přilepšuje svému impériu.

Takže hned další příklad. Všichni se premiérovi smáli, když v září vystoupil v Budapešti u svého autoritářského přítele s projevem na Demografickém summitu, kdy v zemi s nejnižší evropskou natalitou a výhradně uprostřed mužů rozumoval, jak rozrodit ženy.

Ale smích není na místě. Babiš opravdu pro to dělá maximum.

Na vládu míří novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Už ta by zasloužila pořádně rozebrat, mění přezkum, ortodoncii či léky na vzácná onemocnění. Ale pro nás je důležitá oblast umělého oplodnění. Nyní je úhrada umělého oplodnění prováděného formou IVF (ze zkumavky) omezena věkovým limitem pro jeho úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění na 39 let. Nově zákon „pro úhradu IVF z prostředků veřejného zdravotního pojištění se navrhuje navýšení věku na 40 let a 0 dní“.

Tak a nyní k Babišovi. Babiš před třemi lety na radu svého poradce Jozefa Janova vstoupil – už jako politik – do vysoce regulovaného byznysu závislého na státu s umělým oplodněním. Jeho síť klinik FutureLife je asi nejrychleji rostoucí část jinak skomírajícího impéria. Velikostí je už trojkou na evropské úrovni a tržby má za miliardy.

V této chvíli ministerstvo zdravotnictví vedení ANO se rozhodlo pro prodloužení věku. A Babiš zase o trochu více vydělá, což přiznává i zákon. „Lze očekávat navýšení výdajů systému veřejného zdravotního pojištění v souvislosti s navýšením věku pro úhradu umělého oplodnění formou IVF o jeden rok. Předpokládáme, že ročně podstoupí v této věkové skupině IVF cca 800 pojištěnek ve věku 39 + 0 až 39 + 364 v kalendářním roce, přičemž úhrada z veřejného zdravotního pojištění za celý dokončený cyklus činí cca 40 tisíc Kč. Pokud by všechny dokončily celý cyklus (což se v žádném případě nestane), dostaneme se k celkové výši úhrady z veřejného zdravotního pojištění cca 32 milionů Kč.“

A to je vlastně na střetu zájmů premiéra nejhorší: i u norem, pro které jsou dobré důvody, stejně nakonec zůstane pochyba, zda to celé nevzniká jen kvůli zájmům holdingu.

Banky radí: pozor na banky!

Zatímco ve prospěch firem Andreje Babiše vláda vynakládá pozoruhodné úsilí, v jiných oblastech je to horší, byť tam by její větší role nebyla naopak na škodu.

Na vládu míří nová Národní strategie finančního vzdělávání 2.0. Podtitul dokumentu, který mám k dispozici, je sice poněkud krkolomný: Změnou chování k převzetí odpovědnosti za svou finanční prosperitu. Což by ale nevadilo, kdyby ona strategie mohla být v Česku exekucí, spotřebitelských půjček a dluhové pasti účinná.

Trocha historie: protože se do těžkého tématu finanční gramotnosti u nás nikomu nechtělo, postupně se do věci vložily finanční instituce. Na školách tedy pravidelně školí vyslanci soukromých bank a dalších institucí.

Pozitiva jistě nejsou malá, ale také to vzbuzuje pochybnosti. Vysvětlí expert banky dostatečně, jak finanční ústavy nabízí spotřebitelské půjčky? Osvětlí dostatečně, jak banky postupují v umoření dluhů a exekuci? Vysvětlí, že každý reklama na slučování půjček od bank nemusí být výhodná?

Odolají pojmout výuku finanční gramotnosti jako zásah excelentního segmentu mladých lidí, kteří se rozhodují pro první účet a kdo si je získá, bude je kasírovat o poplatky pravděpodobně po zbytek života?

O zapojení bank do projektu je rozhodně velký zájem, například ČSOB si nyní požádala o registraci tohoto veselého loga.

Přemalovávání Wüstenrotu

Když už jsme u těch nových log, Moneta přebírá Wüstenrot za 180,4 milionu eur a přestože není ještě prodej dokončen, už si myslí na rebranding Němců. Zde poprvé obrázky, jak by nová loga docela už silné finanční skupiny mohla vypadat (pokud se tedy do toho zase nezačne motat Petr Kellner).

Dobíječky za čtyři miliardy

Na vládu míří i hodně důležitá aktualizace Národního akčního plánu čisté mobility. Páruje se totiž s novým rozpočtovým obdobím eurofondů, takže všechnu tu emotivní debatu o Gretě, žehličkách na kolečkách a hokejkových grafech můžeme konečně převést na něco racionálního.

Docela dobře dopadla válka o miliardy na elektrodobíječky, bez kterých se tu nic dál nepohne. Původně na ně z eurofodů mělo jít jen dvě miliardy, což byl výsměch, ale zjevně už chytří lidé Babišovi vysvětlili, že musí jít výše. Takže u operačního programu Doprava: „Předpokládá se pokračování dotačního programu na podporu budování veřejné infrastruktury pro alternativní paliva s důrazem na dobíjecí stanice a vodíkové plnící stanice. Na tuto oblast by mohly být vyčleněny až 4 miliardy korun.“

Ministerstvo pro místní rozvoj by z integrovaného regionální programu mělo pustit slušný chlup na bezemisní autobusy/trolejbusy. „Odhadovaná výše podpory z fondu CEF na podporu infrastruktury pro alternativní paliva by v případě ČR mohla být cca 1 miliarda korun.“

A nemalé peníze potečou i technologického OP: „Program má být zaměřen na podporu nákupu osobních i nákladních vozidel na alternativní paliva (elektřina, vodík, CNG a LNG) pro podnikatele a budování příslušné neveřejné infrastruktury (včetně bytových či nebytových domů, pokud slouží jako sídlo podnikatelského subjektu).“

Velkou otázkou je, jak to dopadne s takvaným modernizačním fondem, kde si stát slibuje slušný zářez: „Novým zdrojem financování čisté mobility by mohl být v budoucnosti i Modernizační fond. Ten má být zřízen v návaznosti na revize směrnice o obchodování s povolenkami na období let 2021 až 2030 s alokací po ČR 120 miliard korun.“

Vypadá to tedy na papíře dobře, ale už jen to, že eurofondy na rozvoj čisté mobility budou rozdělovat minimálně čtyři ministerstva místo jednoho, trochu sráží optimismus.

Konec čezských akcií

Ke konci roku končí kritizovaný akciový opční program polostátního gigantu ČEZ, který platil od roku 2001, nemálo lidí na něm zbohatlo, ale pod tlakem Andreje Babiše to už neustál.

Na konci prosince se přerozdělily poslední akcie z programu, který měl původně motivovat manažery ČEZu, aby dýchali za firmu. Tak třeba řediteli controllingu a synovi exprezidenta Janu Klausovi poslední přepočet akcií jich určil 6384, ale třeba ředitel strategie David Hajmán jich dostal přiklepnuto hned přes 12 tisíc a najdeme tu i další známá jména - Michaela Chaloupková a další.

Končí tak jedno velké akciové dobrodružství, které se nyní Babišovi podařilo ukončit v rámci nového smíru mezi ním, Danielem Benešem a Milošem Zemanem.

Manažeři nyní budou vypláceni o dost smysluplněji. Nový systém dlouhodobé výkonnostní odměny je založen na výkonnostních jednotkách, které budou beneficientovi přiděleny každý rok. Počet přidělených výkonnostních jednotek bude vycházet ze stanovené roční hodnoty dlouhodobé odměny a z ceny akcií před přídělem.

Celých těch 18 let s manažerskými opcemi ČEZu by si zasloužilo velký nekrolog v novinách, nikde ho ale nevidím, takže jen v krátkosti: počátek programu, který se tvářil velmi západně, ale probíhal dost východně, zachytil vzestup trhu s elektřinou, na který měli sami manažeři pramalý vliv. Takže Martin Roman a spol vydělávali hned velmi jednoduše desítky a stovky milionů.

Ve spojení s touto jízdou zde také máme jeden z nejdůležitějších případů údajného insider tradingu, kdy obchodní ředitel společnosti Alan Svoboda v roce 2005 nakupoval vždy ve velkém před zveřejním výsledků hospodaření. Celý ten příběh nemám čas zde připomínat, jen telegraficky: původní čtyřmilionová pokuta od ČNB skončila až po dekádě soudů a nakonec Svoboda vyšel očištěn a z vrácené pokuty se stala s úrokem vlastně velmi dobře zhodnocená úložka u státu.

Celá tato jízda nyní končí. Bylo to velké. A už se k tomu nikdy nevracejme.

Komentáře: Štrougalův plán, školxit, zničený rodičák a bída statečných

 

A teď budete platit!

Zase nabízím nějakou důležitou neziskovku dle svého uvážení.
Do nastávajících mrazů bych určitě zmínil Nocleženku, ale tu už jsem tady propagoval. A když jsou ty Vánoce, tak ať ty svátky mají hezké všechny děti. 

Přihlašte si odběr newsletteru, kdo ještě nemá. A děkuji! Do newsletteru jsem si začal v říjnu poznamenávat, o čem bych si chtěl počíst v médiích. Že si ho najde bez jakéhokoliv proma pětistovka lidí, to jsem tedy nečekal.
Pár lidí se mě ptalo, jestli je rozumné to dělat zadarmo. No asi není, ale zatím to beru tak, že jsem placený vašimi často velmi kvalifikovanými reakcemi, takže se toho dozvím spoustu dalšího.
Díky. A pěkné svátky!
 

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2019 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp