Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Nákupní horečka ve správě hmotných rezerv

Panika z koronaviru se v případě Státní správy hmotných rezerv změnila v korunavirus a výrazně provětrá finanční rezervy instituce. Předseda SSHR Pavel Švagr se nejprve vyznamenal výrokem, že stát má zásoby jídla na 1,3 dne, i když by měl mít minimálně na tři, čímž ještě podpořil nákupní mánii Čechů.

Ale Švagr pochopil, že je třeba začít jednat. Podle mých informací chce správa v obřím nakupovat, jakkoliv je zjevné, že se zásoby doplní až potom, co panika odezní, lidé už přestanou drancovat supermarkety a na wu-chanský koronavirus si už nikdo nevzpomene.

SSHR již vyhlásila veřejnou soutěž na převzetí a ochraňování 1028 tun sýrů za 19,9 milionu. Nakoupení a skladování čočky zase má přijít na 19,7 milionu a 80 tun těstovin vyjde na 4,7 milionu. 20 tun zahuštěného neslazeného mléka bude stát 2,2 milionu. Ten nárůst nákupu potravin je obří a důvod věru není těžké uhádnout. Ne, naplňování dlouhodobé strategie to nebude, protože ještě před pár měsíci instituce tvrdila, že nemá žádné peníze na nákupy.

S tím souvisí otázka, proč ještě Andrej Babiš nesundal Švagra z funkce, což je jeho oblíbené řešení všech problémů. Politicky by to bylo pro něj ideální: Nejsou nakoupené lunchmeaty? Švagr jde od válu! Zároveň by se tím zbavil jednoho z posledních lidí ze Sobotkovy éry.

Jenže se říká, že Švagr už není v dresu ČSSD, ale Agrofertu, a nakupuje zásoby od těch firem, na které si premiér matně pamatuje, když je ještě vlastnil.

Uvidíme tedy, jak bude korunavirus dál v SSHR postupovat a komu nechá vydělat.

Televize Nova uvádí: BlackRock

Na koupi Central European Media Enterprises skupinou PPF všechny samozřejmě zajímá nejvíce osud Novy. Ani já bych si nepřál, aby nejmocnější česká televize chtěla výrazněji zasahovat do politiky. Ale k tomu jen dvě poznámky, které moc nezaznívají: První je, že pokud Novu nekoupí PPF, tak se mohou znovu vrátit na scénu další zájemci, což byla Penta či Číňané. To opravdu chceme? A druhá je, že i když také doufám v důkladné prošetření ze strany českých orgánů, především antimonopolního úřadu, pravdou je, že zásadní šetření se bude vzhledem k velikosti konat Evropská komise, která může nakázat některé trhy prodat.

A teď k tomu, o co se příliš nikdo nezajímá. Zásadní obchod samozřejmě proběhne mezi majoritním akcionářem AT&T a PPF. Ale ten má „jen“ 75 procent. Při takto obřím obchodu není vůbec nic malého i na těch menších. Takže pozornost zaslouží i velmi profesionální příběh největšího správce majetku na světě, americké společnosti BlackRock. Jakmile bylo jasné, že AT&T kupuje v roce 2016 Time Warner, který spoluvlastnil CME, a začalo prosakovat, že východ Evropy je pro nového vlastníka passé, šlo se na nákup. V červnu 2016 BlackRock z nuly skočil na 2,16 procenta. Pak postupně přikupoval až na 3,3 na konci roku 2017. Když však zkrachovaly první námluvy o prodeji CME (tam byla vedle PPF práce Penta či Číňané), fond to vzdal a klesl a před rokem neměl ani procento. Jakmile se rozjely spekulace o druhé vlně nabídek, zase si vybudoval pozici a nyní při uzavření dohody bez mála na pěti procentech.

Zjevně v Česku pro BlackRock nejsou zajímavé jen devizové rezervy ČNB.

Rezignaci pošťáka Agrofertu

Trochu moc rychle se uzavřela voda nad kauzou firmy Batesys One, která se chtěla prosmýknout přes ministerstvo dopravy k telekomunikačním sítím. Podrobně o ní referovaly HN.

Pozoruhodnou věcí je, že vůbec na ministerský stůl se může dostat nabídka firmy bez historie a s anonymními vlastníky. Mnohem zajímavější jsou ale pošťáci – byli jimi poslanci ANO Martin Kolovratník a Pavel Pustějovský. V plánech od pana Pustějovského byla i mapa datových center v chemičkách Agrofertu, pardubické Synthesii a Deze ve Valašském Meziříčí.

A když se podíváme do posledního majetkového přiznání pana Pustějovského, tak ten je stále ve statutárním orgánu Dezy a od firmy získal dva miliony.

Takže firma, která patří do impéria vybudovaného premiérem a sponzorovala jeho hnutí, stále platí poslance, které podstrkují ministru dopravy plán neznámé firmy na vybudování byznysu s centrálním bodem v této firmě. To je na okamžitou rezignaci.

A politiků, kteří jsou stále na výplatní listině Agrofertu je jistě více. Začít musíme samozřejmě od šéfa. Babiš opakuje, že s Agrofertem nemá nic společného, což ne úplně dosvědčuje v posledním přiznání příjem 90 milionů z této firmy. Poslanec, krajský zastupitel a radní za ANO Petr Vrána pracuje stále jako manažer v Precheze. A pokračovat se dá v holdingových kontaktech ještě dlouho: Faltýnek, Feranec a další.

Odstoupení pana Pustějovského z postu poslance by bylo správným signálem, že pod Andrejem Babišem se dá kombinovat leccos, ale tohle už je moc. I pošťák má mít nějakou důstojnost.

Ticho po pěšině modernizačního fondu

V Evropské unii finišuje jedna z nejdůležitějších a také nejdražších debat – o konkrétní podmínky takzvaného modernizačního fondu. Česká republika by od roku 2021 k dispozici měla mít zhruba 120 miliard korun z nového instrumentu. Ten má zemím EU pomoci na cestě k nízkouhlíkové energetice. Je proto důležité se na novou unijní normu co nejlépe připravit a prosadit takové znění, které nám co nejvíce vyhovuje.

Ale v Česku je to jako vždy: spousta řečí o Gretě Thunberg, mraky filozofických úvah o zelené budoucnosti, případně zeleném pekle, ale o nynější vyhlášené konzultaci Evropské komise k fondu nikdo nejeví v Česku zájem, pravděpodobně o tom ani nikdo neví.

Finální návrh modernizačního fondu mám k dispozici a je opravdu třeba už co nejvíce spěchat. Jen pár citací: „K 30. listopadu každého roku členský stát poskytne Evropské investiční bance a Investiční komisi přehled projektů, které zamýšlí podat v dalších dvou letech, stejně tak jako shrnutí projektů, které už běží.“

Aby bylo jasné, není možné tam jen nacpat každý projekt jako do Národního investičního plánu a čím víc projektů, tím víc adidas... Investice modernizačního fondu musí být dobře připraveny, požaduje se analýza úspory energie, úspora tun CO2, případně nová kapacita obnovitelné energie i spočítaná finanční páka.

Máme sice spoustu projektů v Národním investičním plánu, Restartu, eurofondech a dalších uzlových bodech. Ale reálně nemáme připravené nic a není pravda, že ty peníze sem tak jako tak připlují. To nebude národní obálka, bude třeba o smysluplnosti využití fondu přesvědčit nejprve Brusel. Vzhledem k tomu, že se o tuto potenciální obří investiční injekci do našeho hospodářství vůbec nezajímáme, je možné, že se nevyužité české peníze ke konci dekády nakonec přesunou do jiných evropských zemí.

Nízkoemisní, leč vysokorozpočtové

Abychom se o modernizačním fondu nebavili jen abstraktně. Jedním z výrazných výdajů budou jistě například i investice do čisté hromadné městské dopravy. A opravdu to nebudou investice malé vzhledem k hodně radikální unijní legislativě o nízkoemisní dopravě.

Na vládu jde zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím veřejných zakázek. Co to znamená? Typicky když si město koupí dieselový autobus, tak za to zaplatí pokutu v řádu desítek milionů. Technická specifika zde nebudu opakovat, protože jim nerozumím.

Zaujal mě ale rozpočtovaný příklad pro pražský dopravní podnik. „Ten při plánovaném evidenčním stavu celkem 1200 autobusů a předpokládané obnově v průměru 10 % vozového parku ročně (tj. 120 autobusů celkem, z toho 50 kloubových a 70 standardních či midibusů), předpokládá v důsledku požadavků plynoucích z nové právní úpravy nárůst investičních prostředků (na vozidla i infrastrukturu) v období do roku 2025 o 186 %. Půjde tedy o nárůst z průměrně cca 710 mil. Kč na cca 1,32 mld. Kč ročně (v cenách roku 2018). V druhé etapě od roku 2025 by pak roční potřeba investic měla vzrůst na cca 1,6 mld. Kč, tedy 224 % stávajícího stavu.“

To není opravdu málo a pokud se dobře nesejdou eurofondy, modernizační fond a národní zdroje, tak to bude ve spoustě měst časovaná investiční bomba.

Továrková odešla, aby zůstala

Zájem o novou předsedkyni Českého telekomunikačního úřadu se bohužel smrskl na to, zda dostane či nedostane pokutu kvůli funkcím ve firmách. Nakonec to vypadá, že ne, ale to není vůbec podstatné. Naplní dikci zákona, že opustí statutární orgány, ale problém je přeci v tom, že zůstane příliš blízko některým aktérům telekomunikačního trhu.

V advokátní kanceláři Továrek, Horký a partneři se vzdala jednatelství, ale je dál společníkem. A kancelář má blízko k telekomunikacím, v referencích se chlubí Podou, což je jeden z důležitých hráčů o 5G aukci. Samozřejmě by uvádět i další problémy (už jsem psal o pozoruhodné insolvenci Finworldu). Ale ten základ je pořád stejný. Bude pro všechny na telco trhu důvěryhodná, když roky byla blízko jen některým zájmům?

Zastavený Richard Fuxa u J&T

Vládce českého outdooru Richard Fuxa se v poslední době rozhodně nenudí. Když nebojuje o dálniční billboardy s ministerstvem dopravy, bojuje v Praze o plochy v MHD. A když mu zbude nějaký čas, tak se zaplétá do podivných prodejů středověkého umění Národní galerii.

Ale teď se zdá, že se toho sešlo už opravdu příliš mnoho. Ať jde o BigBoard nebo síť dalších méně významných firem, všude je jako koule na noze připevněna zástavní smlouva. Peníze jsou bez překvapení od J&T a u všech společností je to stejné: „Závod zastaven společnosti J & T BANKA... na základě zástavní smlouvy ze dne 22. 11. 2019, a to k zajištění dluhů vymezených v uvedené zástavní smlouvě do celkové výše 3.600 000 000 Kč.“

To není věru málo...

Sinobo? Dost bolo!

Snad se panu kancléři Vratislavu Mynářovi výlet do Číny vydařil a nic nechytnul. Ať už tam zcela netransparentně s pány Nejedlým a Tvrdíkem domlouvali cokoliv, čínský odliv investic to nezvrátí.

I sám prezident již oznámil, že čínské investice odplují, konkrétně zmínil Sinobo Group, jejíž jméno mají v Edenu nad stadionem. Jaroslav Tvrdík sice usilovně tvrdí opak, ale dlouho už je to na spadnutí. A slávisté jsou připraveni. Podali si registrace nových log pro stadion. Ani monacký Synot, ani čínské Sinobo, prostě pražský Eden...

Milostivý sponzoring Klause

O sponzorech hnutí Trikolóra tu informuji pravidelně (zdravíme Pavla Kuku), je neuvěřitelné, jak širokou síť drobných přispěvatelů, ale hlavně velkých sponzorů dokáže Václav Klaus budovat.

A nyní přibyl jeden velmi zajímavý sponzor – na Vítězného února přispěla firma Icom Transport. Ta u Klausů není nováčkem. V roce 2008 dostal majitel Zdeněk Kratochvíl od Klause seniora milost, prý kvůli duševní nemoci a zdravotní neschopnosti. Ta ale zjevně nebyla tak velká, aby dál po zbavení hrozby několikaletého vězení za finanční machinace nemohl firmu dál řídit.

A když Klaus odešel z Hradu, přízeň se vrátila. Icom začal miliony sponzorovat Klausův institut. A teď došlo i na syna – hezkých 50 tisíc je nejspíše teprve začátek.

Koncert pro Zemana a Gotta

A na závěr něco skočného. Na 8. března se chystá opět výroční koncert pro prezidenta Miloše Zemana. Tentokrát se ovšem chce Hrad ještě ohřát i v odlesku zemřelého Karla Gotta, takže název bude poněkud krkolomně prezidentsko-božský: Můj sedmý rok s Vámi – Pocta Karlu Gottovi.

Organizaci má na starost muzikálový guru Oldřich Lichtenberg za 275 tisíc. Zaslouží si je, protože bude mít vskutku co dělat, aby to nebylo ponuré...

Komentáře: Jak na eurorozpočet, po trumpovsku na ČNB ne, Foldyna a slovenské volby
 

Pane premiére, bojujte v Bruselu za Česko, ne za Agrofert. Sraz unijních lídrů nový eurorozpočet nepřinesl, ale alespoň se vyjasnily jednotlivé pozice. Jen u Česka to stále není jasné: hájí premiér české zájmy, nebo pouze zájmy jednoho holdingu?

Česko před poslední bohatou sedmiletkou eurofondů na modernizaci země. Víceletý rozpočet Evropské unie po roce 2020 je podle náměstka z ministerstva zahraničí Aleše Chmelaře poslední příležitostí k modernizaci země z velkých dotačních programů. Podle poradkyně ministryně pro místní rozvoj Olgy Nebeské chce Česko větší volnost v eurofondech a delší možnost čerpání. (záznam debaty)

Nezávislost centrální banky je svatá. Nech si to všichni zapamatují. O politice ČNB si můžeme myslet cokoliv, ale pokud si premiér předvolává guvernéra a chce úrokové sazby skoro o dvě procenta níže, je čas bránit další ohroženou nezávislou instituci.

Dobře, že Klaus a Foldyna odešli. Ale o to víc je vidět modrá a oranžová bída. Co dnes vlastně přestavuje ODS, která chce údajně sestavovat příští vládu? A co polomrtvá ČSSD s pěti ministry? To musí člověk věru dlouho přemýšlet.

Slováci chystají Robertu Ficovi odvykačku od závislosti na moci. Nepochybně to je stále největší politický talent Slovenska. Ale nepochybně také už před lety přestal rozlišovat, co je zlo a co dobro. Proto musí Robert Fico odejít.

A teď budete platit!

Tady vždy nabízím k podpoře nějakou podle mě důležitou neziskovku či projekt.
Tentokrát nedoporučuji výjimečně žádnou charitu či neziskovku, ale film. Věřím, že s mnohým ve filmu o klimatické úzkosti nebudu souhlasit, ale podívám se na Žal žen rád. Jsem zvědavý. Doufám, že i vy.

Přihlaste si odběr newsletteru, kdo ještě nemá. Děkuji za reakce, doporučujte dál, pokud chcete. Je nás už přes osm set. 

Tak zase za týden.
 

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2020 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp