Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Sdílené elektroškodovky přijíždějí

Na konci roku vznikla jedna nenápadná firma UMI Urban Mobility International Česká republika. Ale je dost dobře možné, že výrazně změní, jak budeme jezdit po městě.

UMI Urban Mobility International GmbH nikdo asi nezná, ale značku WeShare už možná ano. Jedná se o filiálku Volkswagenu a ve Wolfsburgu si od tohoto projektu slibují velké věci – jde o sdílení elektroaut, což by mělo podle představ VW rozhýbat trh s elektroauty ve městech a prodat velké počty elektroaut, které kvůli superpřísným euroregulím musí být velkou částí vyráběné flotily.

V Berlíně si takto může půjčit 1500 eGolfů v jedné aplikaci.

V Česku se nepochybně bude jednat o elektrické škodovky, na trh jde Citigo iV. Novou firmu vlastní kompletně mladoboleslavská Škodovka.

Promo prostřednictví casharingu je více než logické. V Praze se pomalu ustaluje podpora elektroaut. Nejprve hlavní město zvýhodnilo kde co, minulý rok však zatnulo tipec majitelům hybridů, zvýhodněné parkování je de facto jen pro elektroauta, kterých nyní jezdí po Praze na 1200.

Další podporou má být rozšíření dobíječek ze současných asi 200 po hlavním městě na 4000 až 5000.

A nezapomeňme na pravděpodobné mýto – v médiích to zatím není, ale už jsem informoval, E&Y vyvíjí pro Prahu mýtný systém, který nepochybně bude zvýhodňovat ekologii, takže příjezd Středočechů do hlavního města za prací možná bude časem nevyhnutelně ve velkém právě elektroauty.

Do toho všeho se záměr Škody tedy velmi hodí a možná, že brzo bude po Praze nejvýhodnější pohyb MHD či právě půjčeným elektroautem.

Benešová, Císař, Češka, je to smutný...

Že by sami právníci ministerstev mohli dělat ministerskou právničinu, to už dávno neplatí. Za velké peníze se už běžně najímají externí právníci. V poslední době už ministerští právníci nepíší ani žádné velké normy, to se také již outsourcovalo mimo baráky (stavební zákon je poslední velký příklad).

Ale možná ještě někdo měl dojem, že alespoň na ministerstvu spravedlnosti dům plný právníků občas něco sám zvládne.

I to není pravda. K mnoha kancelářím spolupracujících s úřadem se na konci roku přidala i významná kancelář Císař, Češka, Smutný. Předmětem smlouvy v hodnotě za bezmála půl milionu korun bude právní poradenství související „především, nikoli však výlučně, s otázkami práva veřejných zakázek a hospodářské soutěže“.

Tato významná kancelář spolupracuje s mnoho státními úřady, na ministerstvu spravedlnosti ale dosud podle rejstříku smluv dosud nijak významně nebyla. To se změnilo až nyní za ministryně Marie Benešové.

A tak zbývá snad už jen dodat, kdo hodil lano v roce 2005 vyhozené nejvyšší státní zástupkyni Benešové. Pražská advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný...

Nejdříve výuční list, pak maturita

Na vládu brzo přijde jen malá změna českého nereformovaného školství, ale může zachránit mnohé lidské osudy.

Nařízení o soustavě oborů vzdělání nikomu asi nic neřekne. Ale situace, kdy stát dotuje vzdělání studenta na maturitním oboru, on maturitu nezvládne a všichni ho berou na trhu práce jen jako základoškoláka, i když je už hotový elektrikář či kuchař, to je známá bolest českého školství.

Proto ministerstvo chce novou kategorii vzdělávání, kde by šlo dosáhnout jak maturity, tak výučního listu. Když nesložíte maturitu, budete mít alespoň výuční list. „Žáci oborů středního vzdělávání s maturitní zkouškou jsou schopní v průběhu 4letého studia si osvojit dovednosti doplňkového oboru H a složit ve třetím ročníku závěrečnou zkoušku dle jednotných zadání. Ve čtvrtém ročníku poté doplnit chybějící kompetence absolventa oboru L0 a složit zkoušku maturitní. Dosud dosažené výsledky závěrečných zkoušek jsou srovnatelné a v některých částech i lepší než výsledky závěrečných zkoušek žáků samostatného učebního oboru H,“ tvrdí ministerstvo.

A jakých že profesí by se to mělo týkat? Poprvé uveřejňuji seznam zde (kdybyste snad měli zájem):

Hutník | Modelář | Strojní mechanik | Nástrojař | Obráběč kovů | Elektromechanik pro zařízení a přístroje | Jemný mechanik | Puškař | Elektrikář | Elektromechanik pro zařízení a přístroje | Chemik | Krejčí | Truhlář | Tiskař na polygrafických strojích | Reprodukční grafik | Mechanik opravář motorových vozidel | Autoelektrikář | Instalatér | Elektrikář – silnoproud Kuchař – číšník | Prodavač | Rekondiční a sportovní masér | Umělecký truhlář a řezbář | Umělecký kovář a zámečník, pasíř | Nástrojař | Kovář | Umělecký keramik | Kameník | Sklář – Výrobce a zušlechťovatel skla.

Princezny koloběžky z ČSSD

Politici ČSSD před krajskými (a senátními) volbami vymýšlí, jak politicky přežít, ale zároveň se co nejméně umazat od toxické značky.

Krajští politici tak vymýšlejí variaci na Koloběžku první, která měla přijet-nepřijet, ustrojená-neustorojená atd.

Že Změna 2020 Jiřího Zimoly už má ministerskou registraci, o tom jsem již informoval. Zároveň web Zmena2020.cz vlastní přímo Zimola. Přesto ho ČSSD ještě nedokázala vyloučit. S takto rozjetým hnutím přitom už nelze přeci být v kooperaci s ČSSD, jde o jasnou konkurenci.

Jinak na to jdou v Pardubicích. Tam žádná nová strana nevzniká, hejtman Martin Netolický zakládá koalici Pro prosperující Pardubický kraj. Ale těžko říct, zda alespoň tady to má Lidový dům pod palcem. Web 3pk.cz má registrovaný Dominik Barták, tiskový mluvčí hejtmanského úřadu.

Skoro to vypadá, že krajskou politiku ČSSD už vůbec nikdo neřídí a lokální lídři si mohou vymýšlet úplně jakékoliv předvolební aranžmá...

Bobošíková je zpět

Tato republika má asi málo institutů a tak si někdejší politička Jana Bobošíková před nadcházejícími senátními volbami řekla, že je třeba založit i Institut svobody a demokracie. Zapsaný ústav má za cíl „šíření hodnot svobody a demokracie“. Jak těmto pojmům rozumí, už několikrát v minulosti ve velkém předvedla.

A nepochybně nebude v ústavu sama. Zatím je celý projekt tajný, nikdo nemá nic vědět, nicméně třeba doménu isad.cz si už pod stromeček zaregistrovala svérázná ekonomka Hana Lipavská.

Bitva institutů může vypuknout...

Čínská volenka

Přestože na čínský vliv u českých politiků a oligarchů má v Česku každý názor, o změnách v klíčových styčných organizacích, které zde promují čínské zájmy, se mnoho nepíše (čest výjimkám).

Ke konci minulého roku se dokončila restrukturalizace (a propouštění) u Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Na posty viceprezidentů dosedli poslanec ČSSD a oblíbenec Miloše Zemana Jan Birke a někdejší hradní protokolář a taktéž Zemanův oblíbenec Miroslav Sklenář. Prezidentem zůstává Jaroslav Tvrdík.

Na čínské frontě však roste Tvrdíkovi konkurence. Čím dál více o sobě dává vědět malý spolek Czech - China Centrum, byl například u cesty Radka Vondráčka do Číny minulý rok.

Pikantní je, že i zde stačí říct klíčová slova ČSSD a Slavia. Vede ji bývalý náměstek ministra životního prostředí za ČSSD Petr Petržílek. A vášeň pro Slavii zde obstarává Daniel Kolman, zde jde ovšem o futsalovou Slavii.

Dá se očekávat, že soutěž o to, komu budou více stranit čínští soudruzi v Česku, bude ještě zajímavá.

Jinak pod čarou - v Citic Europe Holdings vznikla odborová organizace, ale dá se očekávat, že bude vůči vedení asi tak ostrá, jako bývalo ROH v komunistických státních podnicích...

Pekařská jednička obmyšleného AB

O tom, jak pozoruhodně Agrofert řeší fúzi Penamu a United Bakeries dle požadavků antimonopolního úřadu, se zatím v médiích stále nepíše. Nebudu opakovat minulý newsletter.

Změny mezitím pokračují rychlým tempem. Nová společnost Pek Group převzala vydělené pekárny, které by měly konkurovat Agrofertu, a už má i nové logo. Dle stránek sídlí v Brandýse, dle rejstříku však v Pyšelské. Jak moc bude velkou konkurencí, naznačuje i to, že nový web patří Penamu. 

Zároveň se chystá promo spojení Penamu a UB a zdůraznění toho, že po fúzi zde bude jasná pekařská jednička. Tomu odpovídá i claim.

Kuka střílí za Trikolóru

A borec nakonec. Slavného českého fotbalového útočníka Pavla Kuku zaujala Trikolóra Václava Klause.

Už několikrát jsem se tu snažil upozornit na to, jak dobře se Klausovi vyvíjí financování jak od malých dárců, tak od velkých.

Poslední den minulého roku však získal z hlediska PR zatím největší dar – sto tisíc od firmy Derby KZ. Za ní stojí bývalý excelentní fotbalista Pavel Kuka.

Kdo bude v předvolební kampani Trikolóry na billboardech, bych už skoro považoval za vyřešené...

Komentáře: Milion promarněných chvilek opozice, země nevzkvétá a konec vlády jedné strany

A teď budete platit!

A nyní nabízím k podpoře zase nějakou podle mě důležitou neziskovku či projekt.

Vždy, když si myslím, že v průzkumech volebních preferencí vidím nějakou změnu, kouknu se na Mandáty.cz a vím, že nic nového nevidím. Důležitá veřejná služba, za neustálé srážení optimismu však posílám satanistickou částku 666 korun. Můžete také.

Přihlašte si odběr newsletteru, kdo ještě nemá. Děkuji za reakce. Sledovat mě můžete na sítích, případně oslovit známé, které by newsletter mohl zajímat, zda se nechtějí přidat. 

Úspěšný nový rok! A zase za týden.
 

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2020 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp