Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Rozvojový fond vymyslí Ernst & Young

V září zástupci čtyř největších bank podepsaly se státem memorandum, že nalijí miliardy do nového Národního rozvojového fondu. Teď ho ale ještě někdo musí konkrétně vymyslet, protože v Praze se už ví, že ČNB bude velmi přísně posuzovat, zda se částečná charita bude moci vydávat za investiční fond.

A vymyslí to Ernst & Young. Na konci října Českomoravská záruční a rozvojová banka podepsala s poradenskou firmou smlouvu na design fondu, nebo-li na „regulatorní podporu při vytváření efektivního rámce fungování NRF“. Je třeba toho dořešit ještě obrovskou spoustu, takže poradenství bude stát 1,1 milionu.

Ještě tedy není ani fond pana premiéra na světě, a už nás stojí nemalé peníze.

Až poradci vše vymyslí, oznámí nám to na novém webu rozvojovyfond.cz.

Ale základní problém, že tento stát nedokáže mít rozumné a jasné korporátní danění pod kontrolou zákonů a parlamentu, takže si musí vytvářet korporativistické mimorozpočtové fondy, zjevně nevyřeší ani prestižní poradenská firma.

Skanska se těší na vládní čtvrť

V oblíbené stolní hře pana premiéra „A teď bude vládní čtvrť úplně jinde!“ jsme se nyní dostali na políčko Malešice.

Premiér se své vize velké úřednické čtvrti nevzdává, ale zatím mu zkrachovaly veškeré plány. V Letňanech se nedohodl s hlavním městem, alternativa v Bubnech se mu nelíbí, posun v Letňanech na tamní výstaviště také ne, takže nejnověji to mají být Malešice. Tam Česká pošta má pozemek a přepravní uzel, který by mohla přesunout.

Na první pohled je to opět naprosto nevhodná lokalita. V dochozí vzdálenosti je sice metro Depo Hostivař, ale tím výhody končí. Z jedné strany koleje a dunící vlaky, z dalších strany továrny. Největší problém je opět doprava – nyní by se vládními auty neucpávaly Letňany, ale nově už tak přetížená Černokostelecká.

Celý nesmyslný projekt ale začne dávat jistý smysl, pokud se podíváte na sousedy vybraných lokalit. Už jsem psal, že původní letňanská lokalita by jistě pomohla blízkému letišti v majetku Petra Kellnera. A samozřejmě zvedla i ceny developerů, například nedalekého pozemku Skansky.

Pak se iniciativu za developery pokusil přebrat Pavel Sehnal, do jehož ministrany ODA někteří developeři sypou notně peníze, hlavně Finep, který v té oblasti už postavil spoustu bytů.

A nyní se asi vracíme zase ke Skansce. Hned o blok dále od případné malešické úřednické čtvrti je obří projekt Skanska reality s plánovanými až 800 byty.

Pokud by vznikla úřednická čtvrť, těžko by v Praze v tu chvíli byl někde dražší byt. Byty s balkónem pro náměstky, nižší patra pro šéfy odborů...

BlackRock na lovu v Nově

Nákup Novy a dalších středovýchodních televizí skupinou PPF je nepochybně obchod roku. Když vyjednávání vrcholilo, tak mě mrzelo, že o byznysově i vlivově extrémně důležitém obchodu nikdo nepíše.

Když se koupě potvrdila, tak mi ale zas přišlo, že jsme se ponořili až moc do velmi neinformovaných zkratek – jako například, že Petr Kellner dosud v médiích neměl vliv a že nyní začne hned natvrdo ovlivňovat Novu. To opravdu ne.

V tom všem se také zapomnělo, že vedle velkého byznysu je koupě Novy i příležitost pro menší byznys. Jestli se tedy tak dá vůbec o největší investiční skupině BlackRock mluvit. Před oznámením koupě se na rostoucí akcii mihla UBS Group, ale důležitý je až BlackRock, který 28. 10. navýšil angažovanost z 2,15 procenta na 4,7 procenta. Americká skála BlackRock tak už není z českého pohledu nejvýznamnější v Monetě, ale v českém televizním obchodu roku.

(Zda celá Kellnerova koupě nakonec vůbec dopadne, je druhá věc: mé zdroje z Bruselu hlásí, že to v Evropské komisi bude ještě hodně na dlouho).

Alkoholem proti pití alkoholu

Pro zákopovou válku o daňový balíček jako celek prakticky bez větší debaty vládě prochází absurdní pojetí boje proti alkoholismu, což jistě pana premiéra těší.

V daňovém balíčku je zvýšení spotřební daně z 57 korun na 64,50 koruny na půllitru 40procentního alkoholu. Dobře. Jenže pijáci panáků se na spotřebě alkoholu podílejí jen asi třetinově.

Zbytek vypijeme ve víně a především v pivě. A na točené pivo vláda snižuje DPH na 10 procent. To je naprosto nesystémové, jakkoliv je to logické - pan premiér ví, že bez levného piva se volby vyhrát nedají.

Ve skvělé pozici jen tak například Všeobecná zdravotní pojišťovna. Stát si u ní objednal kampaň Nepít alkohol je normální. Spoty o škodlivosti veškerého alkoholu dodává VZP Úřadu vládě za nijak malých 2,3 milionu korun a raduje se z osvěty.

Obratem ale tyto peníze bude muset dát na řešení ještě častějšího odchodu pracujících z obědové pauzy rovnou na záchytku.

Tak dokonalý boj s alkoholismem by asi nevymyslela asi ani Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona...

Horizont není na obzoru

V Česku to nikdo netuší, v médiích o tom není jediný text, ale nyní končí několik velmi podstatných unijních veřejných konzultací k tomu, jak bude vypadat v dalším období důležitý unijní výzkumný program Horizon Europe.

Horizon Europe bude v letech 2021 až 2027 podporovat spoustou miliard unijní vědu a výzkum a je dost důležité, aby to – pokud možno – i co nejvíce vyhovovalo Česku.

Nejdůležitější jsou samozřejmě pozice států a jejich vliv v Bruselu, ale EU se snaží podporovat i takzvané veřejné iniciativy – v Česku je to zcela neznámé, leč jde o docela zajímavý nástroj, jak ovlivnit detaily, protože, jak známo, tam se často skrývají ďáblové.

Nyní tak do 6. listopadu vrcholí veřejné konzultace ke klíčovým částem Horizonu pro Česko jako jsou třeba inovace pro střední a malé podnikání (ne, zde se tím zde nemyslí Čapí hnízdo), automatizovaná doprava, vodíkový pohon, transformace železnic nebo třeba inovativní zdravotnictví.

Nakonec je to ale často jako zde u SMEs. Nejprve se sejde pár desítek připomínek, většinou od průmyslových komor a jiných lobby, leč nic z Česka, následuje veřejná konzultace, které se nejen neúčastníme, ale o které často ani nevíme.

A pak už je to jednoduché – počkat, až pravidla vzniknou, následně se otřást odporem, co to zase v Bruselu vymysleli a mít podmínky, které jsou pro Česko jen velmi těžko využitelné.

Komentáře: Babiš v nedohlednu, Kellner v televizi, proč žijeme v Durynsku a debata o krizi

 • Babiš vs. demokraté po dvou letech. Premiér má vše, opozice prázdné ruce.
  Přesně před dvěma roky začal Andrej Babiš sestavovat svou první vládu. Opozice se s trestně stíhaným politikem odmítla bavit a jejím jediným programem se stal vyšší princip mravní. Nepřineslo to nic dobrého. Ani opozici, ani Česku.
   
 • Petra Kellnera brzo naladíme už i v televizi. Nebude teď silný až moc?
  PPF si v TV Nova kupuje až příliš vzácný majetek, než aby jej hned začala ničit ovlivňováním. Otázkou ale je, co vše bude chtít telekomunikační pionýr propojovat. A zejména pak to, co už by mu regulátor dovolit neměl.
   
 • Všichni už žijeme v Durynsku. Postkomunisté symbolizují jistoty, krajní pravice změnu.
  Byly to jen lokální volby v Německu, přesto šlo o jedno z nejdůležitějších hlasování pro celou postkomunistickou střední Evropu. Durynsko bylo za komunismu nejzápadnějším regionem sovětského tábora, po spojení Německa se stalo nejlépe prosperující zemí z někdejšího NDR. A výsledek? Historicky první vítězství v zemských volbách pro postkomunisty. A druhé místo pro ostře nacionální AfD.
   
 • A doporučuji velmi dobrou debatu Českého rozhlasu Plus o tom, zda se máme bát krize. Krize z venku se nemusíme bát, pokud se konečně vrhneme na naše dekády nedodělané domácí úkoly (což jsem si potvrdil, i když jsem jel na tuto debatu, 1,5 hodiny stál na D1 a debatu málem nestihl).
  Speciálně jsem rád, že rozhlas pozval Janu Matesovou, mediálně dost neznámou, ale jednu z nejvlivnějších a nejchytřejších žen, co Česko má.
Přijďte, já tam asi zajdu...

A teď budete platit!

Nakonec nabízím zase k podpoře nějakou z mého pohledu důležitou neziskovku.

Bohužel tento rok nemohu na Broumovské diskuze přijet, protože budu v zahraničí, ale budou zase jistě skvělé. Je dost neuvěřitelné, co se v tom klášteře všechno odehrává. Pokud chcete přispět na další rozvoj, můžete.

Přihlašte si odběr newsletteru, sledovat mě můžete na sítích. A zase za týden!

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2019 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp