Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Spodné prúdy Pražského hradu

Pomalu se už blíží Vánoce a s tím i tradiční vánoční koncert na Pražském hradě. Aktuálně.cz připomnělo, že opět si ho nebude Hrad platit sám, ale Pavola Hammela a skupinu Prúdy za čtvrt milionu zaplatí slovenský podnikatel Milan Fiľo. Ten Fiľo, co dostal minulý rok od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání.

To ale není celý příběh. Hrad sice obchoduje s vyznamenáními ve velkém stylu, ale tady jde vděčnost prezidentovi trochu jinými cestami.

Společnost Eco-Investment Milana Fiľa není významná sama o sobě, ale tím, že je jediným akcionářem společnosti Trafo CZ. A to je silná hradecká firma na distribuční transformátory, které potřebuje pravidelně ČEZ. Ještě před pár lety si ČEZ distribuční transformátory objednával od více firem, ale to už je minulost. Nyní je favoritem už jen Trafo CZ, naposledy tento měsíc byla uzavřena zakázka na transformátory za 103 milionů.

Je tedy velmi pravděpodobné, že na vánoční koncert se na Hrad dostaví i dobrý přítel pana prezidenta, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, kterému obchody se sponzorem Hradu tak dobře vycházejí.

Pravděpodobně se v kruhu dobrých přátel ztratí i nějaké to slovo vděčnosti za další dary Eco-Investmentu, například za čtvrtmilionový příspěvek firmy Ústřední vojenské nemocnici na dermatologický laser.

Každý, kdo má ke stáří už velmi špatné nohy, a zároveň je dlouhodobě ošetřován v této nemocnici, jistě nejmodernější přístroj v oboru náležitě ocení...

Volební revoluce

Mezi ministerstvy se bez většího zájmu veřejnosti rozhořela bitva o jeden z nejdůležitějších zákonů republiky – o správě voleb. Jedna velká nová norma by měla zastřešit všechnu volební agendu a připojit několik dost podstatných novinek.

Zatím se nejvíce mluvilo jen o jedné – volbě už jen v jeden den místo dnes obvyklých dvou. Všude v EU to zvládnou za jeden den, my toho jsme schopni tedy asi také. Nevědělo se ale přesně, jak to ministerstvo vnitra nakonec stanoví. Takže: „Navrhuje se, aby se všechny druhy voleb konaly v jediném volebním dni, a to v pátek. Hlasovalo by se od 7 do 22 hodin.“

Jednodenní hlasování je jistě důležité, ale v zákoně je i spousta mnohem důležitějších novinek a je otázka, zda je vše domyšleno. Norma navrhuje například úpravu volebních okrsků, aby jich už nebylo tolik, protože některé jsou velmi malé. „Pokud by se podařilo snížit počet volebních okrsků například o 1000, představovalo by to pro státní rozpočet úsporu zhruba osm milionů korun pro jedny volby,“ říká důvodová zpráva. Nejsem si ale jistý, že je tam dost pojistek, aby s okrsky politici nečarovali účelově.

Velmi důležité bude korespondenční hlasování pro hlasování ze zahraničí. „Součástí návrhu bude i zhojení citlivě vnímaného nedostatku – nemožnosti hlasovat v zahraničí ve volbách do Evropského parlamentu,“ připomíná zpráva letitou absurditu.

Důležité bude i hlasování v předstihu, což bude částečně kompenzovat jen jeden den volby. „Zákon uloží obecním úřadům, aby umožnily voličům hlasovat v předstihu v pondělí a ve středu týdne, v němž proběhnou volby, a to v každém dni alespoň v průběhu dvou hodin určených k tomu obecním úřadem.“

A pozitivní je i zrušení místní příslušnosti u vydávání voličských průkazů a zavedení možnosti změny volebního okrsku ad hoc.

Naopak velmi dobře by se mělo ošetřit zamýšlené strojové sčítání hlasů. Zatím by mělo jít jen o test, a dokud v systému budou mouchy, neměl by se nasazovat.

Nejspornější je podle mého nový systém, kdy hlasovací lístky nebudou (s výjimkou voleb do zastupitelstev obcí) voličům doručovány předem do jejich domovů a budou vydávány až ve volební místnosti. Tím účast v mnoha volbách nejspíš výrazně sníží, protože část národa volby ani nezaregistruje. U senátních volbách pak pravděpodobně účast klesne definitivně na nulu.

Rektoři se závazky

V komunitě rektorů je nyní největší pozornost upřena na Tomáše Zimu, který se asi už tak moc těšil na prezidentskou kandidaturu, až zapomněl, že zájmy jeho a Univerzity Karlovy nemusí být zcela totožné.

Ale rektorů, kterým nestačí jen jejich řetěz, je více. V Brně se nyní předával rektorský řetěz od Mikuláše Beka Martinu Barešovi. Bek za své funkční období přitom stihl úspěšně kandidovat do Senátu a nyní v září byl v rejstříku zapsán jako člen správní rady Nadace O2. Z výroční zprávy nadace dokonce vyplývá, že je členem už od 23. května.

Možná by Česku neškodila větší debata, co je ještě vhodné angažmá akademických funkcionářů a co už ne, protože pozice hlavního reprezentanta univerzity není vůbec jednoduchá.

Za mě: v pořádku mi přijde brát různé vládní NERVy a expertní komise (jako například nyní u důchodové komise rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová), reprezentovat školu v různých domácích a mezinárodních organizacích, ale dál by to jít nemělo.

Rektorský řetěz je dost těžký sám o sobě, není nutné si k tomu cokoliv přidávat.

Starostové jedou na slunce

Jestli má v poslední době některá z politických stran udržitelné financování, jsou to Starostové a nezávislí. Kvůli spoustě lokálních funkcionářů jsou oblíbeni místními firmami i starosty, kteří vzorně zasílají nemalé příspěvky.

Někteří reprezentanti Starostů ale dokáží spoji obojí – byznys i politiku. Věslav Michalik je už od roku 2004 starostou Dolních Břežan, chvíli byl za Starosty i radním Středočeského kraje.

Jeho desetitisícový příspěvek z července ale není moc zajímavý. Mnohem zajímavější jsou miliónové příspěvky hnutí firem Solar area a Rodvinov Solar Energy. To máte jen v říjnu 450 tisíc a 350 tisíc, před rokem 500 tisíc a 200 tisíc, na jaře minulého roku 300 tisíc... To už není žádný malý sponzor.

Za firmou vydělávající na nezvládnutém fotovoltaickém boomu je právě Michalik. Respektive byl. Nyní je firma anonymizována, byť stále s členy Michalikovy rodiny. Elektrárny na Mělnicku a Jindřichohradecku spokojeně vrní.

A Starostové září jako sluníčko.

Předseda představenstva pan Agrofert

V Pyšelské ulici asi definitivně přišli na to, koho zapisovat do rejstříku, když je Agrofert ve svěřenských fondech. Nikoho.

Andrej Babiš a jeho tým právníků si už roky láme hlavu s tím, jak geniální trik se svěřenskými fondy vepsat také do právních listin. Jednou otravují protikorupční kritici s tím, že někde našli jméno Babiše jako majitele. Jindy se Babiš lekne zase, že je za majitele Zbyněk Průša. A jindy zase Josef Mráz.

Nový zápis u jedné z firem holdingu Logistics Solution ukazuje, jak to je asi definitivní. Předsedou představenstva není žádný člověk, ale rovnou Agrofert. K tomu je jen dopsána poznámka, že „při výkonu funkce zastupuje“ Josef Mráz. Způsob jednání je obvyklý, že „členové představenstva zastupují společnost dva společně, přičemž alespoň jedním z nich musí být předseda nebo místopředseda představenstva“.

Takže pokud byste v něco ve firmách holdingu potřebovali, obraťte se na pana Agroferta, který zažívá slušnou kariéru a je už předsedou několika představenstev.

Trikolóra v těch nejjasnějších barvách

Pomalu se začíná formovat síť významných podporovatelů kolem Václava Klause mladšího a jeho Trikolóry. 200 tisíc přispěl darem David Snášel, což bude nejspíše ten šikovný mladý podnikatel, z jehož byznysu je nejzajímavější LED Multimedia a který má velmi dobré kontakty na byznys rodiny Strnadů, dosud to financiéry Miloše Zemana. LED Multimedia poskytuje venkovní reklamu hlavně na „ledkách“.

Asi se tedy můžeme těšit na Trikolóru v těch nejjasnějších barvách.

To není jediná reklamní zajímavost kolem Klause. E-shop mu vede Martin Kovařík ze Svobodných a jeho firma Oltt World. Naposledy zaslala firma hnutí dar přes 19 tisíc. Není to sice mnoho, ale zase je třeba tu částku udělat z balónků za osm korun, což není úplně jednoduché.

Nicméně u strany, která chce zpět normální svět, by jistě bylo lepší, kdyby si strana svůj e-shop provozovala sama a transparentně deklarovala všechny své příjmy.

Komentáře: Polský sociál Kaczyński, česká liberálka Jourová, restituční ostuda, Novák Kellner a ještě jednou Gott

 • Kaczyński vzkazuje - bez dobrého sociálního programu nás nikdy neporazíte.
  Středoevropští autoritáři pochopili, že utahovat šrouby nelze bez štědrého sociálního programu. A dokud opozice vedle obhajoby demokracie nenabídne i přesvědčivé reformy, střední Evropa se hned tak neprobudí.
   
 • Rozhovor s Věrou Jourovou: Sen, že v Evropě už demokracie jednou provždy vyhrála, je pryč.
  Všechno je jednou poprvé. Češi se tentokrát poprvé dočkali v Evropské komisi místopředsednického křesla. Získala jej žena, kterou český stát přesně před třinácti lety srazil na úplné dno a strčil na měsíc do vazební věznice. 
   
 • Parlament schválí, Ústavní soud zruší. Pro Babiše ideální strategie, pro zemi tragédie.
  Nález Ústavního soudu, že zdanění církevních restitucí je proti principům demokratického právního řádu, by měla být velká prohra pro premiéra Andreje Babiše, který se o zákon zasazoval. Ale není. Od počátku se tu hrála s veřejností nečestná hra, do které byl bohužel zatažen i Ústavní soud.
   
 • Snad Kellner kupuje Novu kvůli penězům. Konzervativní TV PPF nepotřebujeme.
  Kéž by chtěl nejzámožnější Čech ještě více zbohatnout, a budoval proto mediální byznys budoucnosti. Byla by to vlastně dobrá zpráva. Touží-li ale po páce na ovlivňování české veřejnosti, čekají nás dny horší než za časů, kdy se na Novu volalo řediteli Železnému.
   
 • Kdo je v českém panteonu? Kromě Havla a Gotta už nikdo.
  Poslední službou Karla Gotta Čechům byla v minulých dnech připomínka, jak málo vzorů dnes vlastně mají.

A teď budete platit!

Nakonec nabízím zase k podpoře nějakou mou oblíbenou neziskovku.

Zemřel další člověk, kterého jsem měl rád. Ale naštěstí mohl být co nejdéle doma díky službám domácího hospice, který pečuje o nevyléčitelně nemocné. Pokud chcete taky přispět Cestě domů, můžete.

Přihlašte si odběr newsletteru, sledovat mě můžete na sítích. Psát tipy, co vám v médiích chybí, taky. A zase za týden!

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2019 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp