Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Agrofert propaguje klid na práci dělníků a rolníků

Nejen skupina PPF se v poslední době rozhodla vstoupit výrazněji do veřejného prostoru. Holding Agrofert byl už tak zoufalý z image, kterou získal po vstupu zakladatele Andreje Babiše do politiky, že se odhodlal k první celoholdingové reklamní kampani a hodně zostra jde teď i po kritických médiích, které cupuje na novém webu FámyFakta.cz

Nechal si vyrobit první holgingový TV spot, do printu proudí inzerce pod heslem „Ještě, že vás máme“. Představuje pracovníky, kteří ve tři, čtyři, pět ráno dělají svou profesi. Pozoruhodné jsou ale některé texty k fotografiím pracovníků.

Například Lucie kontroluje v 5:28 ráno 186. kuřátko a dobře ví, že „za každým zdravým kuřetem je spousta času a práce, ať už si lidé na sítích píšou, co chtějí“. A třeba Iveta v 5:37 tahá 1684. chleba z pece a je jí „jedno, co se říká v hospodě nebo v novinách. Svou práci bere jako poslání“.

Ta touha postavit proti sobě dělnický a rolnický lid požadující klid na práci a tu věčně nevycválanou a nevděčnou inteligenci z velkých měst je tak zjevná, že se až člověk lekne, zda nekouká na tu nejostřejší třídní propagandu z 80. let.

Co chystá Babišova vláda na příští rok

Na vládě začal tichý, ale o to urputnější boj o jeden z nejdůležitějších dokumentů. Veřejnost o něm vůbec neví, ale co se tam nezapíše, tak to další rok nemá prakticky šanci. „Cíle návrhů právních předpisů, uvedených v Plánu legislativních prací vlády na rok 2020“ shrnují všechny záměry zákonů a novel, které chce vláda chce v příštím roce přijmout. A kdo má dokument už v ruce, tak pro toho to je dost zajímavé čtení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se chce pustit do věcného záměru nového energetického zákona, takže palác na břehu Vltavy se jistě stane místem usilovného lobbingu všech významných energetických skupin, až to nebude hezké. Ministerstvo práce si zase myslí na už teď sporný věcný záměr zákona o sociální práci, který má „zvýšit efektivitu a kvalitu výkonu činnosti sociální práce, a to ve všech veřejnoprávních i soukromých oblastech působení sociálních pracovníků.“

Jedna z největších bitev se strhne o návrh stavebního zákona v gesci ministerstva pro místní rozvoj, který chce „podstatně zrychlit, zefektivnit a zjednodušit přípravu staveb při současném zohlednění ochrany veřejných zájmů, přehodnotit míru stávající regulace a provést revizi celého souboru souvisejících předpisů ovlivňujících výstavbu na území České republiky.“ Kritika ministerstva, že stavební zákon vlastně psala Hospodářská komora a pár právních kanceláří, je známá. Ale upřímně, kdyby to psali na ministerstvu, nikdy by to nedopsali.

Se stavebním zákonem by pak měl být vhodně sklouben věcný záměr zákona o vyvlastnění. „Nová právní úprava vyvlastnění umožňující efektivnější a časově méně náročné řešení majetkoprávních vztahů v rámci příprav významných staveb.“ Zároveň se dá už teď tušit lítá veřejná debata, zda tu zaniká soukromé vlastnictví nebo ne.

Hodně velkou revoluci čeká i školský zákon. Velká novela toho chce spoustu, většinou bohužel více byrokracie. Tak potěší alespoň zrušení úřednického razítka na učebnice: „Zrušením udělování schvalovacích doložek učebnicím a učebním textům explicitně stanovit, že je výsostnou volbou školy, jaké učebnice (a zda vůbec) budou používány při vzdělávání.“

Hodně bude i zajímavý věcný záměr o veřejném pojištění pod ministerstvem zdravotnictví. Cíl „koncepčně řešit problematiku fungování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky a zároveň zvýšit efektivitu systému veřejného zdravotního pojištění“ bude především asi znamenat nátlak na sloučení některých menších pojišťoven.

A nakonec změníme třeba i zákon o Antarktidě, protože tamní příroda nerespektuje naše paragrafy, takže je třeba „reagovat na nové poznatky v oblasti ochrany antarktické fauny a flóry“.

Jízdní řád 5G sítí

Sítě 5G vyvolaly velké obavy z čínské vlivu, ale to neznamená, že se kvůli tomu vývoj nových technologií zastavil. Naopak. A vláda má už jízdní řád (zatím neveřejný), jak by k rozvoji rychlých sítí mělo v Česku dojít.

Jde o dokument na 40 stran, který řeší i bezpečnost a snad ho odborníci pořádně proberou (nyní ho ještě mohou připomínkovat i ministerstva a odborné svazy). Harmonogram se ale už zdá být zřejmý včetně těch nejdůležitějších termínů: projekt Smart Cities v pěti vybraných testovacích městech v roce 2020, pokrytí hlavních dopravních koridorů a 95 procent katastrálního území každého města nad 50 000 obyvatel v roce 2025. Tak uvidíme.

2020

výběr pěti testovacích Smart Cities v kontextu rozvoje sítí 5G

realizace aukce kmitočtů pásma 700 MHz

2023

pokrytí 95 % obyvatel vybraných obcí zvlášť uvedených v podmínkách aukce kmitočtů pásma 700 MHz podle podmínek aukce kmitočtů pásma 700 MHz

2025

pokrytí 100 % rozsahu úseků železničních a silničních koridorů spadajících do celoevropské sítě TEN-T v kategoriích „Core Network“ a „Comprehensive Network“ podle podmínek aukce kmitočtů pásma 700 Mhz

pokrytí 95 % katastrálního území každého města nad 50 000 obyvatel podle podmínek aukce kmitočtů pásma 700 Mhz

pokrytí 70 % obyvatel České republiky podle podmínek aukce kmitočtů pásma 700 MHz

2027

pokrytí 90 % obyvatel každého okresu České republiky a 70 % území každého okresu České republiky podle podmínek aukce kmitočtů pásma 700 MHz

2030

pokrytí 99 % obyvatel každého okresu České republiky a 90 % území každého okresu České republiky podle podmínek aukce kmitočtů pásma 700 Mhz.

Developeři za vládní čtvrť

Sága okolo vládní čtvrti se už pomalu chýlila ke konci. Premiér Andrej Babiš ji chce, pirátská Praha ale ne. Kdo se projektem blíže zabýval, tak rychle musel dojít k tomu, že minimálně z dopravního hlediska je výstavba čtvrti pro deset tisíc úředníků v už nyní ucpaných Letňanech zcela nereálná.

Babiš ale najednou změnil názor a prohlásil, že když se nedohodne s Prahou, tak by čtvrť mohla být na sousedních pozemcích, kde je letňanské výstaviště a pozemky patří státu. V té chvíli se najednou vynořuje místostarosta Letňan, předseda ministrany ODA Pavel Sehnal, který je také majitel letňaského výstaviště PVA Expo, kde by Babiš rád stavěl. A má hned k ruce plán, jak by šlo vše postavit a výrazně rozšířit o vše možné od bytů, přes kanceláře, nemocnici až po cyklistickou halu.

Zní to sice ještě bláznivěji než předchozí projekt a proto se nikdo asi neptal, co je za tímto nápadem. Což je chyba.

ODA už déle sponzorují různí developerští kamarádi Sehnala, ale se sporem Babiše a Prahy o vládní čtvrť se to opravdu rozjelo.

Dvorním financiérem ODA se tento rok stal developer Finep. Pár stovek tisíc zas tak nezaujme, ale u ODA musíme sčítat. V květnu firmy VERANO REAL, GORIS, ERDEX a F.R.C. daly po 250 tisících, to máme milion. V září VERANO REAL, GORIS, F.R.C. a KALOS daly dohromady dalších 1,65 milionu. Všechny firmy vedou přitom do Finepu. A Finep byl a je významný a úspěšný developer v blízkosti Letňan na Proseku či Harfě.

Pokud si Babiš bude chtít opravdu postavit svůj betonový pomník, developeři jistě pro největší pražský projekt posledních let udělají maximum. Je to v jejich zájmu.

Praha bude mít nový index nezaplatitelného nájemného

Pro spory okolo vládní čtvrti se trochu zapomíná, že jinak se v Praze nic moc nového stále nestaví, nájmy nezlevňují, zato máme hromadu nových koncepcí. Nyní k nim přibude i index nájemného. Tým náměstka primátora Petra Halváčka si v září od Deloittů objednal vytvoření nového indexu, který by monitoroval změnu nájmů v hlavním městě. „Na základě dat ... bude sestaven index vývoje tržního nájemného, a to jak pro průměrné hodnoty, tak pro medián cen, nejlevnějších a nejdražších 10 % a 25 % bytů.“

Za 187 tisíc korun bez daně se tak asi dozvíme, že někde jsou nájmy vyšší a někde nižší. A že v Praze většinou spíše dražší, jak už to tak bývá v metropolích bez dostatečné výstavby a dopravního spojení s okolním venkovem, odkud by se dalo snadno dojíždět.

Ale raději si to ještě překontrolujme.

Chrenek konsoliduje, Finitrading končí

Slezská hutní skupina Finitrading už dlouho patří mezi nejvýznamnější hráče v českém byznysu. I když se neustále věští výrobě železa a oceli mizerná budoucnost, skupina prosperuje, z čehož má radost především hlavní postava Tomáš Chrenek. Ten se nyní rozhodl složitou strukturu Finitradingu, Třineckých železáren a dalších společností výrazně zjednodušit a Finitrading končí.

Fúzuje s Moravia Streel, kterou předtím Finitrading ovládal: „Zanikající společnost zanikne bez likvidace a veškeré její jmění přejde na Nástupnickou společnost, která tímto vstoupí do právního postavení Zanikající společnosti a stane se tak jejím univerzálním právním nástupcem...“

Z celkem složitého převodu akcií se zdá, že na partnery Chrenka z Finitradingu Jána Modera, Evžena Balka a Márii Blaškovou by nemělo dopadnou žádné příkoří, jen se celý byznys sejde pod jednou střechou v Třinci u jednoho z mála tamních průmyslových velkopodnikatelů, kteří přes všechny chyby minulosti přežili a stále prosperují.

Ministerstvo školství už zachrání jen Mindfulness

A perlička na konec. Stres na ministerstvu školství s nedostatečnými platy učitelů, prosazováním a pak zase rušením státní maturity z matematiky a dalšími karamboly je už zjevně tak velký, že je třeba za 72 tisíc pro vybrané pracovníky objednat školení metody Mindfulness.

Snad buddhistická psychologie opravdu pomůže dvanácti vybraným pracovníkům s „pozorností a metapozorností“, „vazbami mezi myšlenkami, emocemi, hormony a tělem“, „vědomou všímavou komunikací“ i „pružnějším myšlením a neurosplasticistou“.

Za kolektiv daňových poplatníků přejeme hodně příjemných metazážitků.

Komentáře: Konec zahraniční politiky, kde číhá PPF, tryzna za ODS a promluvme si o Číně

 • Už dlouho jsem chtěl napsat, že pokus o novou zahraniční politiku premiéra zkrachoval, ale zároveň připomenout, že i ty předchozí koncepce moc nevyšly. Velmi dobrá analýza zahraniční politiky AMO mi k tomu dala záminku.
  Česko se vzdalo zahraniční politiky. Brzo bez ní přijde i o tu domácí. Po eurofederalismu ČSSD a euroskepsi ODS zkrachoval v zahraniční politice i Babišův populistický pragmatismus. Teď nemáme nic.“
   
 • Aféra Home Credit a Univerzita Karlova dopadla tak, jak musela. Ale jakkoliv chápu reakci Filozofické fakulty i osobností, rozhodně zde nešlo o úmysl si ochočit UK. Jiří Šmejc chtěl odsypat z vděčnosti něco málo svému domovskému „matfyzu“. A UK bohužel neví, jak to na Západě chodí, tedy že toxické peníze se dávají co nejkonkrétněji co nejnižšímu stupni v akademické hierarchii (ústav, projekt, fakulta), rozhodně ne střeše, tedy rektorátu (teď čekám, kdy třeba klimatologové začnou řešit obdobný příspěvek ČEZu).
  Zároveň je nepochybné, že PPF se rozhodla pro mediální a společenskou ofenzívu, a než debatovat o jedné hloupé smlouvě, pojďme si raději říct, kde je vliv Petra Kellnera opravdu pro stát rizikový.
  „Problém nepředstavuje síla PPF v české politice, ale chronická slabost české politiky v určení a hájení veřejného zájmu. Pokud jej stát pořádně nezná, můžeme se vůbec divit, když se mu velcí byznysmeni pokoušejí "vysvětlit", že se vlastně obdivuhodně překrývá se zájmy jejich? Jen je směšné tomu po kellnerovsku říkat konzervativismus.“
   
 • Z osudu ODS je mi smutno. Snad nikdy jsem úplně s tou stranou nesouhlasil, ale mnohokrát jsem ji byl schopen volit jako nejmenší zlo. Zároveň nepochybuji, že bez silné ODS tu po roce 2021 slušnější vláda vzniknout nemůže.
  Ale když se člověk začte do jejich aktuálního programu „Země, která vítězí“, tak má chuť jim do Truhlářské poslat pár studentů ekonomie, aby to dostali alespoň na úroveň seminárky v prvním ročníku VŠE.
  Je mi to líto, ale ODS dokazuje, že na 20 procent přízně zatím rozhodně nemá.
   
 • Je možné si v Česku slušně a racionálně promluvit o naší čínské politice? Není? Tak já to přesto zkusím.
  „Po česko-čínské řeži zůstaly jen oběti. Obchodujme, ale se ctí. Jako Merkelová. Pražský hrad jako symbol kolaborace, pražský magistrát jako symbol hrdinného odporu. Nic z toho bohužel nepřipomíná smysluplnou politiku vůči komunistické Číně.“

A teď budete platit!

Nakonec nabízím zase k podpoře nějakou mou oblíbenou neziskovku.

Český rovnostářský, ale v mnohém asociální stát už roky některé oblasti totálně přehlíží. Jednou z nich je i pomoc dětem z dětských domovů, aby zvládly dobře obstát v životě. Protože to nedělá stát, podporuji Letní dům vedený Janem Bártou, který odvádí skvělou práci. Můžete také.

Přihlašte si odběr newsletteru, sledovat mě můžete na sítích. Psát tipy, co vám v médiích chybí, taky. A zase za týden!

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2019 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp