Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Státu chybí peníze, bude se privatizovat

Ministryně financí Alena Schillerová se chystá na pořádný fičák ve státních firmách. Po vládě chce, aby jí schválila novou strategii vlastnické politiky státu. V úvodu dokumentu, který zatím nebyl představen veřejnosti, se píší věci, které se v Budvaru a dalších státních firmách nebudou číst úplně příjemně: „Stát má být vlastníkem podnikatelských subjektů pouze v případě, pokud podnikatelskou činnost nemůže efektivně zajistit trh (důvodem takového státního vlastnictví je zejména existence přirozených monopolů, tržních selhání a externalit) nebo má stát na takovém vlastnictví jasný a obhajitelný strategický zájem (např. otázky energetické a surovinové bezpečnosti, vlastnictví kritické infrastruktury apod.).“

Stát vlastní neuvěřitelnou spoustu nefungujících a zbytečných společností, kde platí dozorčí rady a představenstvo. Schillerová chce proto „prodej minoritních podílů a zbytných majetkových účastí“, „urychlení a zefektivnění procesu likvidace nebo konkurzu“, a co je nejzajímavější, do hry se zase vrací privatizace a případné nákupy státu, tedy „průběžné vyhodnocování možností privatizace a příležitostí pro majetkový vstup státu nebo založení nových společností“.

Některé přísliby jako „stát vystupuje jako náročný a aktivní vlastník“, případně „stát vyžaduje odbornost, profesionalitu a vysoké etické standardy chování osob v orgánech společností“ působí sice vzhledem k dosavadní praxi trochu směšně, ale stejně to vypadá na docela velkou změnu.

Především se dá věřit privatizačnímu apetitu vlády, které se čím dál více nedostává peněz na drahé vládní sliby. „Privatizace je pro stát také potenciálním zdrojem aktivizace finančních zdrojů v řádu desítek miliard korun,“ těší se už ministerstvo financí.

Kdo si myslí, že stát spoluvlastní jen ČEZ, poštu, dráhy, Lesy ČR a nějaké ty energetické sítě, tak se plete. V eráru je toho mnohem více a ani ministři často neví, za co odpovídají. Stát je celkem v 51 akciových společnostech (a.s.), 2 společnostech s ručením omezeným (s.r.o.), 1 komanditní společnosti (k.s.), 57 státních podnicích (s.p.) a 1 národním podniku (n.p.).

Ministerstvo chce rozsekat erární podniky na strategické, podpůrné a zbytné, a to vše do června příštího roku, na konci roku 2020 by už mělo být jednotné řízení, reporting a příprava privatizace.

Kdo půjde pod nůž, není v této chvíli ještě jasné, nicméně v příloze už ministerstvo rozdělilo společnosti na strategické, k privatizaci, ke konkurzu atd.

Strategické jsou v této chvíli (omlouvám se za záplavu zkratek): ČEZ, Letiště Praha, Mero, EGPS, Čepro, ČEB, ČMRB, Prisko, STC, Státní pokladna, VZLÚ, Galileo Real, Imob, ČD, ŘLP, SŽDC, LOM, VLS, VTÚ, VVÚ, VOP, ČEPS, OTE, Explosia, Česká pošta, NAKIT, Lesy ČR, všechna povodí, PGRL a ministerská zemědělská zkušebna. Obzvláštní gratulaci zaslouží pražské kongresové centrum, Budvar, Českomoravská společnost chovatelů a Thermal, kterým se z naprosto neznámých důvodů podařilo dostat také mezi strategické podniky (ano, to je ten Thermal, který chtěl Babiš kdysi jako nepotřebný prodávat).

K privatizaci jsou zatím určeny jen drobnosti, často jde o zbytky akciových podílů či dávno padlé společnosti, ale některé zaujmou, třeba ministerstvo zdravotnictví chce prodat státní lázně Bludov.

Ta pravá hádka o opravdu velké privatizační záměry zjevně vypukne až příští rok.

 

 

 

Počet obchodních společností s majetkovou účastí státu a státních podniků podle resortu

31. 12. 2018

a.s.

s.r.o.

k.s.

s.p.

n.p.

Celkem

MD

1

0

0

8

0

9

MF

38

0

1

2

0

43

MK

1

0

0

0

0

1

MO

0

0

0

9

0

9

MPSV

0

0

0

0

0

0

MMR

1

0

0

0

0

1

MPO

4

0

0

25

0

29

MS

0

0

0

0

0

0

MSMT

0

0

0

0

0

0

MV

0

0

0

2

0

2

MZV

0

0

0

0

0

0

MZ

1

2

0

4

0

7

MZe

5

0

0

7

1

13

MZP

0

0

0

0

0

0

Celkem

51

2

1

57

1

112

 

Info o C&B a DPP

Kauza Aktuálně.cz, jak se Home Credit snažil ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch Číny, se stočila výhradně k rozplétání údajné pročínské vlivové sítě. Zrovna tedy v tomto případě si nemyslím, že by novináři Infa psali o Číně, co se jim řekne. Nicméně spojení PR agentury a zpravodajského média je bez nastavení jasných mantinelů zcela nepřijatelné a celá debata o této věci se trochu moc rychle vyřešila tím, že majitel C&B Group Tomáš Jirsa odstoupil z pozice jednatele a vydavatele Info.cz.
Rozumím tomu, že v českém mediálním světě je dnes už velmi těžké najít bezchybného vlastníka, nicméně toto propojení je opravdu něco kvalitativně nového a nezdravého. Zapomeňme na chvíli na trochu komické výkaznictví Jirsy pro Home Credit a ukažme si to na konkrétním příkladě.

Tomáš Jirsa vybudoval úspěšné konsorcium různých poradenských společností okolo C&B Group, z klientů ale známe nyní jen díky úniku dokumentů Home Credit a pár politiků. Nicméně je možné dohledat v registru smluv i vztahy jeho firem s erárními společnostmi.
Třeba C&B Events zajišťovala pro hlavní město minulý rok sportovně-zábavní akce či dosud probíhá monitoring médií pro Dopravní podnik Praha společností Hi-Lights, která také spadá do skupiny C&B. Smlouva byla uzavřena ještě minulý rok za předchozího vedení Prahy i DPP přímo s Jirsou a předmětem smlouvy je hlavně pravidelný monitoring médií, ale také „manažerské doporučení, týkající se jednotlivých témat zmíněných v souhrnné analýze, která shrne další navrhovaný postup komunikace“.
Takže Jirsa seděl jako jednatel v Infu a zároveň dělal monitoring médií, kdy DPP zasílal výpisy mediálních textů - včetně těch na Infu, kde se třeba informuje, jak si zaměstnanci DPP přilepší, protože jim stoupnou mzdy. V navrhovaném dalším postupu komunikace pak asi zcela nezávisle dovodil, že směrem k Infu je komunikace DPP v pořádku...

Ten příběh je navíc ještě pozoruhodnější. V Praze i DPP už rok vládne nový management, který se s mnohými starými vztahy chce rozloučit, a zároveň Info docela výrazně přiostřilo proti novému vedení Prahy a právě i DPP. Takže se dočítáme například, že šéfem komunikace DPP bude „kontroverzní manažer bez výběrového řízení“, „prodloužená ruka radního pro dopravu Adama Scheinherra“. A Info se vůbec dopravnímu podniku dost věnuje, dokonce už i hasiči DPP si konzervativcům v Infu stěžují na poměry ve firmě.

Nechci hodnotit čínskou kauzu, osobně si myslím, že tento tým novinářů s jejich deklarovanými názory by zrovna texty o Číně psal stejně, ať už by byl majitel kdokoliv. Nicméně představa Tomáše Jirsy, jak moc lze kombinovat PR a média, je opravdu hodně radikální a už by se k ní nikdo nikdy neměl vracet.

Nové dotace pro rodinný podnik Agrofert

Agrofert se musí po auditu Evropské komise obávat ztráty dotací, nicméně alespoň jeden malý penězovod se pro něj vytváří.

Finalizuje se plán podpory rodinných firem. To samo o sobě je velmi záslužné, více jsem už o tom informoval před rokem, když plán vznikal.

Rodinné podniky se dostanou k dotacím, daňovým slevám, zárukám, to vše je potřebné, aby vedle zahraničního kapitálu konečně rostl i ten český, především menší. Českomoravská záruční a rozvojová banka už vyhlásila i půl miliardy korun na ručení těmto firmám.

K tomu však dvě poznámky.

Jde o další ukázkový případ českého korporativismu, který kritizuji a považuji ho za systémově nebezpečnější než je celý Andrej Babiš.

Podporu rodinných firem totiž nejprve psal Karel Havlíček jako šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků, nyní jako ministr vše dotahuje, velkou část agendy bude mít právě asociace, a záruky dá banka, kde je Havlíčkovo ministerstvo akcionářem.

A druhá poznámka. Do rodinné obchodní korporace se v definici prosmýkl i institut svěřenského fondu. „Za rodinnou obchodní korporaci se považuje také obchodní korporace, ve které většinu hlasovacích práv vykonává ve prospěch jedné rodiny fundace nebo svěřenský správce svěřenského fondu, pokud je současně alespoň jeden člen této rodiny členem statutárního orgánu fundace, nebo svěřenský správce svěřenského fondu.“ Což přesně sedí i na Agrofert, kde se usilovně pracuje ve prospěch jedné rodiny a manželka zakladatele je i protektorem.

Půjde sice o relativně malé peníze, ale jak víme, v holdingu se hledí na každý dotační halíř.

Trikolóra zavalená dary, už i z IVK

Financování nového hnutí Václava Klause mladšího přeřazuje na vyšší stupeň. Po záplavě stokorunových darů začínají přicházet ve velkém i ty statisícové. Jak jsem informoval, největším sponzorem je stále Antonín Fryč s firmami na Kypru či Marshallových ostrovech.

Přidávají se ale další. Jen za prosinec přišlo Trikolóře na větších darech přes dva milióny, částečně půjde asi o zápisné do nadcházejících voleb v roce 2020.

Zajímavý je jistě i příspěvek 150 tisíc Ivo Strejčka, někdejšího europoslance ODS, nyní člena správní rady Institutu Václava Klause. Peníze tak vlastně zůstávají v rodině.

Zimolova Změna 2020 má registraci

A jedna nová informace z českého politického intrikaření: V pátek 13. prosince ministerstvo vnitra zaregistrovalo zase jednu miniaturní straničku, ale tentokrát velmi zajímavou. Změna 2020 je asi poslední pokus někdejšího důležitého muže ČSSD Jiřího Zimoly, jak se dostat zpět do hry a uspět v krajských volbách.

Pod zkratkou "Z 2020" teď bude vystupovat radní ČSSD v Týně na Vltavou David Slepička, na jeho týnské adrese je partaj zaregistrovaná. Slepička ale už přiznal, že ji zakládá pro Zimolu.
Vedení ČSSD po registraci chtělo vyhodit kohokoliv, kdo tam vstoupí, takže teď už má příležitost.

A drobnost: Jak už to tak u největších bojovníků za klasické strany bývá, když se pokouší přijít na scénu v novém dresu, tak po vzoru Andreje Babiše zásadně zakládají už hnutí. Jako V. Klaus mladší. Jako nyní Zimola. 

Premiér za premiéra. Čalfa u Křetínského střídá Topolánka

Mirek Topolánek se po svém odchodu z premiérského postu uchytil u Daniela Křetínského. Ale jeho přidaná hodnota zjevně ubývá. Na počátku roku Topolánka v čele Teplárenského sdružení vystřídal Tomáš Drápela z Plzeňské teplárenské.

Teď na konci roku přišel i o místo šéfa dozorčí rady v Elektrárnách Opatovice. A je zajímavé, kdo ho nahrazuje. Je to premiér za premiéra. Místo někdejšího předsedy vlády České republiky nastoupil v listopadu během oslav 30 let konce komunismu do čela Marián Čalfa, expředseda vlády Československé socialistické republiky.

Back to the Future.

Komentáře: Demonstrujte proti demokratům, Johnsonova výhra, Greta osobností roku a rozhovor s Alexandrem Vondrou

A teď budete platit!

Už zase nenabízím k podpoře nějakou důležitou neziskovku, ale opět bohužel číslo na pomoc obětem tragédie.

Minule to byl Prešov, nyní Ostrava. Poslal jsem tisícovku, vy můžete taky.

Přihlašte si odběr newsletteru, posílejte mi tipy, o čem se v médiích nepíše. Děkuji za vaše reakce. Sledovat mě můžete na sítích. A zase za týden! 

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2019 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp