Copy
Otevřete si email v prohlížeči.

Clever Mynář

Republiku rozesmála k pláči papalášská akce hradního kancléře Vratislava Mynáře s prasetem, které bylo tak nemocné, že se rychle musela udělat zakázaná zabíjačka. Neservírovalo se ani se zelím, ani se šípkovou, ale s nedostatkovými rychlotesty.

To však rozhodně není ta nejpodstatnější věc, která se nyní v Osvětimanech děje. V Mynářově rajónu se schyluje k finále šestimilionové pokuty na za podvodně vylákanou eurodotaci na výstavbu areálu firmy Clever Management, za kterou stál dlouho právě Mynář. Poměrně vysoká pokuta se má zaplatit už každým dnem.

A shodou okolností právě v tento čas se v rejstříku Clever Management začaly dít věci. 9. dubna byl jako společník zapsán VV invest Osvětimany místo VV invest. Jedno slovo schází, ale jde přitom o hodně. Firmy jsou anonymizovány, ale o skutečném hybateli v pozadí není příliš pochyb.

S novým zápisem se založilo do sbírky i úplné znění zakladatelských dokumentů firmy a opis z přeměny vlastnické struktury údajně již z roku 2017.

Nový majitel Clever Managementu vznikl rozdělením odštěpením a kvůli tomu vidíme do střev celého projektu. Takže víme, že „starý invest“ byl oceněn na velmi slušnou sumu 22,9 milionu, byť základem je vlastnictví právě firmy Clever Management a za ní byl v době přeměny dlouhodobý majetek osm milionů, pohledávky 17 milionů a dluhy 4,5 milionu.

Z oceněné dosti vysoké sumy se tak jedním papírem poplatily dluhy a stanovil u „nového investu“ základní kapitál 3,6 milionu. U „starého investu“ klesl z 36 milionů na 2,07 milionu.

K tomu připomeňme, že ještě dle majetkového přiznání má Mynář pohledávku za „novým investem“ 2,15 milionu.
Vše je tak velmi clever připraveno, až si stát bude chtít vzít své špatně utracené peníze zpět.

Babiš versus Česká národní banka

Na chvíli to mezi premiérem Andrejem Babišem a Českou národní bankou vypadalo na smír. Banka dostala novelou zákona dočasnou možnost výrazně více nakupovat na volném trhu, a to včetně státních dluhopisů. Za to ustoupila banka vládě ohledně přísného metru na hypotéky.

Ale premiérovi takový smír zjevně nestačí. „ČNB má obrovské rezervy, taky by se mohla trošku s námi podělit o ten zisk,“ řekl premiér. „Taky by možná ještě mohla snížit základní (úrokovou) sazbu,“ doplnil. Na to už musela banka reagovat a důrazně prohlásila, že se nenechá od nikoho úkolovat a na účetní zisky či ztráty ať rozpočet zapomene.

Že exekutiva se nemá co vyjadřovat k sazbám ČNB, jsem už psal.

Ale ČNB přeci vládě výrazně od té doby ustoupila, sazby v reakci na krizi citelně snížila, tak proč premiér dál verbuje za zcela nulové sazby?

Jedno z vysvětlení může být v premiérových byznysových zájmech. Už jsem psal, jak dost nelogicky nastavené moratorium na podnikové úvěry může pomoci přeúvěrovanému agroimpériu tančícímu mezi krátkodobými dluhopisy.

Ale výrazně by se hodilo i co největší snížení úroků. V roce 2018 nárůst úrokové sazby o půl procentního bodu znamenal dle výroční zprávy Agrofertu snížení zisku o 149 milionů korun, naopak pokles plus 74 milionů korun.

Tak proč nechtít už po výrazném sešupu z 2,25 procenta na 0,75 procenta to dotáhnout až na nulu...


Procento HDP na vědu v nedohlednu

Na vládu jde hodně důležitý dokument o podpoře vědy a výzkumu. Bohužel z dlouho připravované „Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+“ vlivem koronavirové krize neplatí už skoro žádné číslo.

U vývoje výdajů na na období 2020-26 se předpokládají pro letošní rok výdaje státního rozpočtu ve výši 36 968 milionů korun, v následujícím období by měly výdaje stoupat až na částku 50 781 milionů korun v roce 2025, respektive 50 531 milionů korun v roce 2026.

To se asi výrazně sníží. A bude to chyba.

V tabulce vidíte základní počty, jak se mělo dojít v roce 2026 na jedno procento HDP veřejných zdrojů na vědu. A co je neméně důležité – jak se do roku 2030 mělo dojít na dvě procenta HDP ze soukromých zdrojů.

Z těchto cílů bychom ale neměli moc slevovat, pokud má česká ekonomika v Evropě uspět.

Dovolená s Andrejem

V Česku vzniká jedna z nejpozoruhodnějších podpor zmrtvělému cestovnímu ruchu. Podnikatelé v turistice, ubytování a pohostinství nyní potřebují výraznou injekci nízkoúročenými půjčkami a odpouštěním pojistného, ale místo toho se chystá hlavně speciální státní voucher na kempování.

Mnohé podniky neví, zda vůbec přežijí a stát po nich bude chtít, aby se podílel na 10tisícovém voucheru na letní dovolenou – něco přispěje stát, něco zaměstnavatel a pak si to odečte z daní.

Politicky toto pokračování Dovolené s Andělem dává smysl, na voucheru nepochybně bude podpis premiéra či ministryně pro místní rozvoj a my budeme u voleb tak vděční.

Ekonomicky je to ale byrokratické procyklické peklo. Vzhledem k restrikcím totiž domácí cestovní ruch nemusí mít vůbec žádnou obavu o letní naplněné kapacity a obrat.

Design podpory cestovnímu ruchu se navíc vyrábí hodně ad hoc. Czechtourism teprve zadal za 117 tisíc zakázku na „analýzy modelových dopadů na odvětví cestovního ruchu“, tu vyhrála agentura Krokem.

Jenže Czechtourism má už spoustu rozeběhlých kontraktů, které teď vzhledem k zavřeným hranicím jsou k ničemu. A není to levné. Spolupráce s Gabrielou Koukalovou je za 363 tisíc, Jaromír Jágr za 420 tisíc atd.

Takže se narychlo vymyslela Dovolená v Česku, aby se celebrity měly kde usmívat...

127 dnů paní Továrkové

Šéfce Českého telekomunikačního úřadu Haně Továrkové jsem zde už věnoval několik textů. Informoval jsem nejprve, že vystřídá Jaroslava Nováka, což se pak také stalo. Následně, že si za sebou táhne spoustu byznysových konexí a toxických sporů.

Ale dnes budeme počítat. Novou radní ČTÚ se paní Továrková stala 15. listopadu 2019. Do měsíce měla odejít ze všech svých projektů (byť samozřejmě by to bylo lepší vše udělat ještě před jmenováním).

Ale teprve nyní se dokončují výmazy v rejstříku z jejího rozvětveného podnikání. Až v polovině března odešla z firmy Sokato a z rodinné advokátní praxe.

Co je ovšem pozoruhodné, dle občanského rejstříku až do 21. března zůstávala v představenstvu Hospodářské komory. Takže 127 dnů jsme v radě nezávislého regulátora zcela oficiálně měli člena představenstva Hospodářské komory sdružujícího vybrané podnikatele.

ČSA se zbavit, Čunkovu nemocnici držet

Vládce českého nebe Jiří Šimáně nyní zažívá těžké časy se svou leteckou flotilou, ale to by nebyl on, aby neměl plán. Už oba ekonomičtí vicepremiéři ANO navrhují výkup ČSA, což naprostý nesmysl. Dávno už nejde o strategickou firmu, ani není podstatná z hlediska zaměstnanosti. Je však podstatná tím, že její vládci – Šimáně a Číňané – mají blízko k současnému establishmentu.

To však není nyní jediné želízko v ohni. Už se povedlo absurdně časné otevírání hobby marketů. A pak je tu jedna drobnost, která ale nakonec může být velmi zajímavá. Už před časem jsem informoval, že projekt nové zlínské nemocnice Jiřího Čunka má problémy s pozemky. Jednu úzkou nudli drží právě Šimáněho Unimex.

Od té doby hejtman Čunek ale všude tvrdí, že vše je vyřešené. Není. V katastru stále klíčové pozemky vlastní Šimáně, římští katolíci či město Zlín, které se k Čunkově megalomanii v režii lidí z líhně Penty staví čím dál ostražitěji.

Čunek si ale nic z toho nedělá. Odmítá nález ministerstva vnitra, že hodně sporné hlasování krajského zastupitelstva o nemocnici by se mělo zopakovat a už vybírá i dodavatele projektové dokumentace.

Komentáře: Potrestaná kultura, rostoucí korporativismus a Babišův odpor k zelené

 

Zaorálkův záchranný balíček pro kulturu: kdo byl nezávislý na státu, toho potrestáme

Nelze rozjet ekonomiku s nohou na brzdě. Jen tak vyrábíme konzervu s prošlou zárukou

Při uvolňování restrikcí by trochu toho rakouského pedantství neškodilo

Babiš Evropu zelené barvy nezbaví. Měl by raději najít její správný odstín pro Česko

A teď budete platit!

Tady vždy nabízím k podpoře nějakou podle mě důležitou neziskovku či projekt.

Stát vymýšlí nejrůznější shromaždiště pro bezdomovce, ale mám pocit, že nakonec nejlépe jim pomohou ti, kteří to umí - například z Naděje. Přispět můžete na jejich činnosti i vy.

Přihlaste si odběr newsletteru.
Díky za čtení, sdílení i reakce.

Tak zase za týden a na odreagování sledujte Kulturní karanténu.
 

Twitter
Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Copyright © 2020 David Klimeš, All rights reserved.


Chcete změnit zasílání newsletteru?
Můžete ho změnit nebo zrušit.

Email Marketing Powered by Mailchimp